Dnešní témata: Ostře sledovaný soud; 20 let česko-německé spolupráce; Lékařem v Sýrii; (Ne) využitá nádraží

Obsah dílu

Přehrát vše

Ostře sledovaný soud

Obálková kauza vstoupila do druhého dne. Soud si pozval poslankyni Kristýnu Kočí. Co zatím líčení objasnilo? Kam se případ po výpovědi Kristýny Kočí posunul? A jak se ostře sledovaný proces promítne do dění na politické scéně? Odpovídat budou komentátoři Bohumil Pečinka z týdeníku Reflex a Petr Kamberský z Lidových novin. O tom, jak obálkovou kauzu hodnotí zahraničí, budeme mluvit s publicistou Jaroslavem Šonkou.


20 let česko-německé spolupráce

Před dvěma dekádami podepsaly Československo a Německo smlouvu o spolupráci. V politických názorech se ale Praha s Berlínem často rozcházejí. Naposled se odlišné postoje projevily při podpisu evropského paktu o rozpočtové odpovědnosti. Co si o české zahraniční politice myslí šéf německé diplomacie? V Událostech, komentářích uvidíte rozhovor s německým ministrem zahraničí Guidem Westerwellem.


Lékařem v Sýrii

Člověk v tísni vyznamenal tajnou síť syrských lékařů a zdravotníků „Doctors Coordinate of Damascus“. Cenu Homo Homini dostali za nasazení, s jakým pomáhají raněným při bojích v syrských ulicích. S tím jim nově pomůžou taky pracovníci Červeného kříže, kteří včera dorazili do nejzasaženější části Homsu a začali tam rozdělovat humanitární pomoc. Co se teď v Sýrii děje? Kdy krvavý konflikt skončí? A jak by mělo reagovat mezinárodní společenství? Hostem Událostí, komentářů bude odborník na Blízký východ Jaroslav Bureš.


(Ne)využitá nádraží

Někde oprýskané čekárny a polorozpadlá nástupiště, jinde moderní stavby připomínající obchodní galerie. Česká nádraží prochází generační obměnou a urbanisti hledají nové možnosti k jejich využití. Některé náměty budou od zítřka k vidění v Galerii Jaroslava Fragnera. Jaké funkce by měly železniční stanice 21. století plnit? A jak naložit s budovami, které už svůj dopravní účel ztratily? Rozebereme to s historikem architektury Jaroslavem Fragnerem.


Řekli v Událostech, komentářích

Guido Westerwelle, německý ministr zahraničí, komentuje rozhodnutí Česka zatím nepodepsat smlouvu o rozpočtové odpovědnosti

"Rozhodnutí české strany, že fiskální pakt zatím nepodepíše, respektuji. My jsme ale přesvědčeni o tom, že tato smlouva je správná. Zahrnuje totiž dvě věci. Zaprvé rozpočtovou disciplínu. Každý ví, že s dluhovou krizí nelze bojovat novými dluhy. Současně vede pakt k růstu. Růst ale nevznikne z nových dluhů, ale z konkurenceschopnosti. Taková exportní země jako Česko určitě ví, že její blahobyt souvisí s vývozem. Proto doufám, že po dalším jednání najdeme společnou cestu. Dveře pro Česko zůstávají doširoka otevřené."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín