Dnešní témata: Neklidní studenti proti reformě; Vila Tugendhat po rekonstrukci; (Ne)bezpečný kyberprostor

Obsah dílu

Přehrát vše

Neklidní studenti proti reformě

Tisíce studentů protestovaly před Úřadem vlády proti reformě vysokého školství z dílny ministra Josefa Dobeše. V rámci Týdne neklidu chtějí upozornit na ohrožení akademických svobod, které má být údajně důsledkem změn plánovaných šéfem resortu školství. Dobeš zatím ustoupil jen v otázce školného, propojování univerzit s podnikatelskou sférou se ale údajně nebojí. Podaří se studentům prostřednictvím protestů ovlivnit podobu reformy? Co jim nejvíc vadí? A jak ministerstvo změny v univerzitních samosprávách obhájí? Úvodními hosty Událostí, komentářů budou místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím a Michal Uhl, akademický senátor FSV UK a člen iniciativy Za svobodné vysoké školy.


Vila Tugendhat po rekonstrukci

První návštěvníci vešli do zrestaurované vily Tugendhat v Brně. Památková obnova za více než 150 milionů trvala dva roky a pokusila se konvence bořící dílo architekta Miese van der Rohe z 30. let vrátit do původní podoby. Rekonstrukci ale provázely ostré spory a konkurz na ní dokonce antimonopolní úřad označil za zmanipulovaný. Je rekonstrukce skutečně věrná původnímu záměru architekta? Jak se na ní podepsaly spory kolem konkurzu? A jak ji ovlivnily tahanice o originální nábytek s potomky Tugendhatových? Zeptáme se ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Petra Kroupy a ředitele Moravské galerie v Brně Marka Pokorného.


(Ne)bezpečný kyberprostor

Národní bezpečnostní úřad chce přitvrdit v boji s hackery a počítačovými piráty. Připravil nový zákon, který má například v případě vyhlášení takzvaného kybernetického nebezpečí umožnit vypnutí internetu v části republiky. Dění na českých serverech by taky měly nepřetržitě monitorovat desítky odborníků. Nedává zákon NBÚ přílišné pravomoci, jak tvrdí kritici? A zprostředkuje skutečně efektivní boj s nástrahami kyberprostoru? Odpoví ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil a výkonný ředitel správce domén CZ.NIC Ondřej Filip.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Jarolím /VV/, místopředseda strany, komentuje protesty proti reformě vysokého školství

"Dvacet let tady nemáme reformované vysoké školství. A já jsem za celých těch dvacet let, pokud si vzpomínám, ani jednou neslyšel, že by tito lidé a tito odborníci /…/ přišli a přinesli nějaké konkrétní, koncepční projekty a návrhy, jak vysoké školství reformovat. Vždycky to bylo jenom o tom, že napadli proces, který tady trval nějakou dobu. /…/ Akademická půda nechce přijít o své vymoženosti a práva, ale akademická půda zapomíná na to, že je placená z daní nás všech."


Řekli v Událostech, komentářích

Michal Uhl, akademický senátor FSV UK a člen iniciativy Za svobodné vysoké školy, komentuje výsledky protestů proti reformě vysokého školství a příslib lepší komunikace ze strany vlády

"Myslím si, že to, co se podařilo, ten signál, který dala veřejnost, je dost silný. A předpokládám, že se ministerstvo školství i předseda vlády Petr Nečas tím budou zabývat. /…/ Problém není ve špatné komunikaci, problém je v těch věcných návrzích. Komunikací pravděpodobně myslí ministerstvo školství tiskové zprávy a různé brífinky. /…/ Předpokládám, že oni si chtějí najmout nové mediální poradce a nikoliv nějaké kvalitní legislativce, kteří jim asi na ministerstvu školství chybí."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín