Dnešní témata: Zastavená ACTA; (Ne)ohrožené dotace; Syrská válka: Trest pro Contadora

Obsah dílu

Přehrát vše

Zastavená ACTA

Další trhlina v mezinárodní protipirátské dohodě ACTA. Po Polsku zastavila pod tíhou protestů její ratifikaci i Česká republika. Podle premiéra Nečase musí vláda analyzovat reálné dopady, které by dohoda měla na osobní svobody. Rozhodnutí přitom přišlo jen několik hodin po tom, co hackeři spojovaní s českou buňkou skupiny Anonymus získali a rozeslali novinářům osobní data tisíců členů ODS. Společně s požadavkem, aby vláda postoj k dohodě ACTA přehodnotila. Ustoupila česká vláda vydírání hackerů? Znamená rozhodnutí kabinetu konec smlouvy ACTA v Česku? Zeptáme se místopředsedy senátu Přemysla Sobotky /ODS/, ředitelky české pobočky IFPI Petra Žikovské a předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše.


(Ne)ohrožené dotace

Ohrožení desítek miliard z Evropské unie je údajně jen fikce. Ministr školství Dobeš prý o žádném možném zastavení peněz neví a větší problém v čerpání ani nehrozí. Slíbil přitom, že pokud do dubna celou situaci v eurodotacích nevyřeší, odstoupí. Evropští úředníci nicméně tvrdí, že Dobeš nótu o ohrožených dotacích dostal a že je jejich zastavení více než reálné. Za přístup k problému teď ministra kritizuje jak opozice, tak někteří koaliční politici. Exkluzivním hostem Událostí, komentářů bude právě ministr Josef Dobeš /VV/.


Syrská válka

Konflikt v Sýrii se každým dalším dnem přibližuje realitě občanské války. Vládní armáda údajně znovu střílela do civilistů ve městě Homs. V jednom z nejsilnějších útoků zemřelo nejméně 50 lidí. Spojené státy kvůli nepokojům uzavřely své velvyslanectví v Damašku a stáhly ze země své diplomaty. Prezident Obama přitom prý stále doufá, že situace v zemi půjde vyřešit bez vnější vojenské intervence. Vypukla v Sýrii v plné míře občanská válka? Odpoví Šádí Shanaáh, analytik Glopolisu.


Trest pro Contadora

Cyklistu Alberta Contadora dohnal jeho dva roky starý dopingový skandál. Španěl přijde o vítězství na Tour de France 2010, při které mu byl pozitivní vzorek odebrán, a několik měsíců nebude závodit. Za Contadora se postavil španělský cyklistický svaz, na trestu naopak trvaly mezinárodní organizace. Rozhodnutí pro něj přitom zřejmě bude mít hlubší následky. Protože závodil i po zveřejnění pozitivního testu, přijde i o další trofeje, včetně loňského vítězství na Giro d’Italia. Je doping normální součástí dnešního cyklistického sportu? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude Kamil Hofman, šéfredaktor časopisu 53x11 a redaktor časopisu Velo.


Řekli v Událostech, komentářích

Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany, komentuje možné motivace za dohodou ACTA

"Když se podíváme, s jakou aktivitou jsou v Čechách schvalovány různé zákony různých lobby, jako byly přílepky k zákonům o hazardu, /…/ tak prostě ta horlivost České republiky adoptovat nějaké prolobované zákony je velká. /…/ Já se bojím, že za tou dohodou ACTA není šířený autorský obsah, ale snaha korporací ovládnout internet, protože v posledních 4 letech návštěvnost a ziskovost kin stoupla o 25 procent. Jsou reálná čísla, že fonografický průmysl na tom netratí. /…/ Není za tím ještě něco jiného, než nějaké lobby těchto majitelů kopírovacího monopolu? Protože jejich zisky rostou."


Řekli v Událostech, komentářích

Přemysl Sobotka /ODS/, místopředseda Senátu, komentuje pozastavení ratifikace dohody ACTA vládou

"Vláda ještě nic nezastavila, zatím o tom hovořil jen premiér české vlády, že to nechají ještě právně přezkoumat. Ten proces není zastaven. /…/ Celý ratifikační proces je na začátku. /…/ Vzhledem k tomu, že se k tomu připojily země jako Velká Británie a USA, tak ta smlouva určitě není výrazně protidemokratická. /…/ Vláda bude zkoumat ještě další podrobnosti, ale v žádném případě neočekávám, že bychom šli dovnitř jakéhokoliv účastníka internetu. Svoboda slova je pro nás svatá, ale zároveň má své hranice."


Řekli v Událostech, komentářích

Petra Žikovská, ředitelka české pobočky IFPI, komentuje dopady dohody ACTA

"Z mého pohledu ta dohoda nepřinese mnoho. /…/ Ta dohoda, tak jak je napsána, je poměrně obecná. Obsahuje řadu proklamativních nařízení a ustanovení, které nebudou vyžadovat změnu zákona, což je škoda. /…/ Většina těch ustanovení, které jsou ve smlouvě ACTA, už v současné době jsou součástí platného právního řádu České republiky. /…/ Je to mnoho povyku pro nic."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín