Dnešní témata: (Ne)řešené aféry? ; Konec Berlusconiho? ; Nord Stream spuštěný; Romský exodus? ; Hledaná Voina

Obsah dílu

Přehrát vše

(Ne)řešené aféry?

Tlak na ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka se zvyšuje. Vedení jeho domovské ODS žádá co nejrychlejší vyřešení kauzy podivného zbohatnutí jeho matky. Požadují ho ale třeba i koaliční Věci veřejné. Pokud se to Kocourkovi nepodaří, měl by údajně vzít situaci do rukou premiér Petr Nečas. Případem se navíc začala zabývat i protikorupční policie. Opačným směrem se vyvíjí obvinění bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila. Soud během několika dní po doručení obžaloby ze státního zastupitelství zastavil jeho stíhaní. Podaří se ministrovi Kocourkovi svou kauzu vysvětlit? Daří se v Česku řešit politické aféry obecně? A znamená větší počet kauz zhoršení politické korupce v České republice, nebo naopak ukazuje na lepší práci státního zastupitelství? Zeptáme se bývalého vyšetřovatele hospodářské kriminality a právníka Václava Lásky a Zuzany Kaiserové z MF Dnes, která upozornila na kauzu Martina Kocourka jako první. Pozadí kauz posledních měsíců pak okomentuje Bohumil Pečinka z týdeníku Reflex.


Konec Berlusconiho?

Italskému premiérovi Silvio Berlusconimu se v rukou rozpadají otěže kulhajícího italského spřežení. Podařilo se mu sice prosadit dodatky k rozpočtu, ale jen díky tomu, že se opozice zdržela hlasování. Italský premiér totiž ztratil křehkou většinu v tamním parlamentu. Jeho odchod už navíc údajně žádají i jeho nejbližší spojenci. Jaké jsou možnosti řešení italské krize? Přímo z Itálie odpoví a situaci v zemi přiblíží spolupracovnice ČT Vědunka Lunardi.


Nord Stream spuštěný

Plynovodem Nord Stream začal protékat první plyn z Ruska do západní Evropy. V severoněmeckém Lubminu ho slavnostně uvedla do provozu německá kancléřka Merkelová společně s ruským prezidentem Medvěděvem a dalšími evropskými politiky. Merkelová projekt označuje za příklad spolupráce mezi Ruskem a Evropskou unií. Plynovod navíc vede dnem Baltského moře, takže se vyhýbá Bělorusku i Ukrajině a má tak snížit možnost výpadků. Kritici ale oponují, že naopak zvýší závislost evropských zemí na Rusku. Je Nord Stream skutečně výhodný pro obě strany? Zvýší evropskou bezpečnost? Měli bychom se obávat větší energetické závislosti na Rusku? A neobchází Německo evropské partnery? Odpoví Ondřej Soukup z Hospodářských novin.


Romský exodus?

130 vsetínských Romů, které před lety vedení radnice vystěhovalo z centra města, odjelo do Velké Británie. Následovat je chce dalších nejméně 100. Údajně doufají, že se jim tam podaří najít práci a nebudou čelit rasovým předsudkům. Více v reportáži.


Hledaná Voina

V pražské galerii Artwall se předvede projekt Voina Wanted. Stojí za ním členové ruského uměleckého kolektivu Voina, který se proslavil akcemi kritizujícími porušování občanských práv a svobod v Rusku. Na skupinu kvůli nim dlouhodobě tlačí tamní policie. Umí se umění bránit síle vládnoucí moci? Mělo by při upozorňování na možné nedostatky jít i za hranice zákona? A jak ruští umělci pociťují drobnohled policie? Závěrečným hostem Událostí, komentářů bude Alexei Plucer-Sarno, člen skupiny Voina.


Řekli v Událostech, komentářích

Zuzana Kaiserová, redaktorka MF Dnes, o spojení ministra Martina Kocourka /ODS/ s Key Investments

"Pan Kocourek se dobře zná s Vladimírem Kroužeckým, který je osoba stojící za Key Investments od samého počátku, a myslím si, že tady to jejich přátelství hrálo důležitou roli v rozhodnutí paní Koucourké dát si peníze do Key Investments. /…/ Myslím, že pan Kocourek je skutečně úzce propojen s touto firmou."


Řekli v Událostech, komentářích

Václav Láska, právník a bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality, ke kauze ministra Kocourka /ODS/

"Jediné důvěryhodné vysvětlení by bylo to, které by bylo učiněno ve stejný den, kdy vzniklo podezření. Pokud si kdokoliv na toto musí brát čas na rozmyšlenou, tak ať už příjde jakékoliv vysvětlení, tak prostě nebude důvěryhodné. /…/ Vysvětlení, které příjde s odstupem dvou tří dnů, nebudu považovat za důvěryhodné."


Řekli v Událostech, komentářích

Bohumil Pečinka, komentátor týdeníku Reflex, k budoucnosti ministra Kocourka /ODS/

"Vládní situace v následujících 14 dnech měla být ukončena velkou rekonstrukcí vlády. Tato aféra do toho přišla jako blesk z čistého nebe. Budou dokončeny procesy, které byly načaté. Mluví se o 4 až 5 ministrech, kteří by měli odejít. /.../ Ministr Kocourek byl na tomto seznamu už předtím. /…/ Tato kauza myslím, že je definitivním hřebíčkem."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín