Dnešní témata: Bitva o stavební spoření; Šílený střelec v Kábulu; Atentát na Heydricha

Obsah dílu

Přehrát vše

Bitva o stavební spoření

Pět a půl milionu Čechů, kteří mají stavební spoření, dostane letos stejný státní příspěvek jako v minulosti. Ústavní soud s okamžitou platností zrušil jeho snížení na polovinu speciální padesátiprocentní daní. Opatřením chtěla vláda ušetřit zhruba šest miliard. Jak to bude dál se stavebním spořením? Co teď plánuje vláda? Kde vezme chybějící peníze? V duelu se utkají ministr financí Miroslav Kalousek /TOP 09/ a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Verdikt Ústavního soudu napadl prezident Václav Klaus. Podle něj soud svým rozhodnutím vstoupil do politiky a pohybuje se mimo ústavu. Na názor se zeptáme ústavního právníka Jana Wintra z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.


Šílený střelec v Kábulu

Osm příslušníků mezinárodních jednotek ISAF a jednoho civilistu zastřelil po hádce na kábulském letišti příslušník afghánského letectva. Sám při incidentu taky zemřel. Útočníkem byl údajně pilot, který v afghánské armádě sloužil 20 let. Podle agentury AP se k odpovědnosti přihlásilo hnutí Taliban. Co bylo motivem střelby? A byl pilot skutečně napojen na extremisty? Zeptáme se zváštního zpravodaje v Afghánistánu Tomáše Etzlera.


Atentát na Heydricha

V Praze dnes znovu došlo k atentátu na Heydricha. Do rekonstrukce se pustil štáb chystaného velkofilmu Lidice. Na poslední chvíli se tak dotočila scéna, která v původním scénáři chyběla. Proč se ji tvůrci filmu rozhodli měsíc před premiérou doplnit? A jak probíhalo její natáčení? Otázky pro producenta filmu Adama Dvořáka.


Řekli v Událostech, komentářích

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda strany, o stavebním spoření

„Pokud jde o myšlenku úplného zrušení stavebního spoření, to je možná nápad pana ministra, ale při vší úctě na to nemá hlasy ani uvnitř vládní koalice, natož v Poslanecké sněmovně či Senátu. Sociální demokracie nepodporuje likvidaci systému stavebního spoření. Jsme přesvědčení, že má své pozitivní hospodářské dopady.“


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslav Kalousek /TOP09/, ministr financí

„Do koaličních jednání jsem vstupoval s návrhem, aby bylo stavební spoření úplně zrušeno. Je známo, že to skončilo koaličním kompromisem, že zrušeno nebude. /…/ Za této situace se znovu zeptám koaličních partnerů, zda nechtějí svůj tehdejší postoj přehodnotit, zda bychom se neměli vrátit k té myšlence, že tento produkt už na finančním trhu nemá co dělat.“


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín