Dnešní témata: Peníze na platy lékařů?. Kauza Vondra, Výuka matematiky jinak, Rok zajíce

Obsah dílu

Přehrát vše

Kde vzít na platy lékařů?

Ministr zdravotnictví Leoš Heger má plán, kterým chce zabránit plánovanému odchodu lékařů z nemocnic. Ještě letos má přibýt peněz na jejich platy. Umožnit by to podle ministra mohla změna úhradového systému a navýšení plateb pro nemocnice od pojišťoven na základě počtu pacientů. Omezit by se měl naopak počet lůžek akutní péče. Může Hegerův plán lékaře od odchodů odradit? Kolik peněz může přinést a je možné zaručit, že půjdou právě na platy? A podle jakého klíče by se měla lůžka akutní péče rušit? Hosty úvodu pořadu budou prezident České lékařské komory Milan Kubek a viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.


Vondra v podezření

Další ministr Nečasova kabinetu čelí možnému korupčnímu skandálu. Středem pozornosti je tentokrát ministr obrany Alexandr Vondra /ODS/. Ještě během jeho šéfování vládní sekci pro české předsednictví EU, získala firma Promopro od tohoto úřadu bez soutěže zakázku za tři čtvrtě miliardy. Přitom původně neměla překročit 85 milionů. Kvůli podezření na nekalé finanční praktiky podalo ministerstvo financí trestní oznámení. Vondra osobní odpovědnost odmítá. Mohl mít Alexandr Vondra na podezřelou zakázku vliv? Nebo jde, jak tvrdí ministr, o diskreditační kampaň? Hodnotit to budeme s místopředsedkyní sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Janou Černochovou /ODS/ a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem /ČSSD/.


Matematika jinak

Matematika patří k nejméně oblíbeným předmětům a čeští žáci v ní stále víc propadají i v mezinárodních průzkumech. Na některých školách se negativním trendům snaží zabránit novým způsobem výuky – formou hry a spojením matematiky s reálnými životními situacemi. Výsledky jsou zatím slibné. Jak alternativní výuka matematiky funguje? A má šanci se rozšířit na většinu českých škol? Téma pro autora nové metody Milana Hejného z Pedagogické fakulty UK.


Rok zajíce

Příchod roku zajíce podle čínského lunárního kalendáře je mottem akce v pražském paláci Akropolis. Při této příležitosti se tam koná malá přehlídka, na které vystoupí mimo jiné čínská zpěvačka Feng-yün Song. V jakém duchu se má nadcházející rok zajíce podle výkladu čínského zvěrokruhu nést? O chápání času v Číně a s ním spojené zvířecí symbolice si budeme povídat se sinologem Štěpánem Pavlíkem.


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Kubek, prezident České lékařské komory k plánu ministra Hegera změnou systému financování nemocnic získat peníze na platy lékařů

„Nemůžu mluvit za lékařský odborový klub, ale za sebe a lékařskou komoru mohu říct, že dvě a půl miliardy korun na platy lékařů při garancích, že to opravdu půjde na platy, že ty peníze nezmizí zase v nějakých drahých přístrojích nebo předražených lécích, tak já bych to bral. Myslím si, že je to férová nabídka.“


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín