Dnešní témata: Kauza Dušek; Krvavá Nigérie; Oscarová noc; (Ne)posun času; Vážná moderna

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

KAUZA DUŠEK
Kontroverzní výroky odborového předáka Jaromíra Duška na adresu homosexuálů vyvolaly odsouzení ze všech stran. Tvrdí, že dráhy i resort dopravy ovládá skupina homosexuálů. Ministr dopravy Slamečka za to na něj chce podat trestní oznámení za pomluvu. Hostem první části Událostí, komentářů bude ministr dopravy Gustav Slamečka. Odvolá generální rada svazu Jaromíra Duška z funkce? Zeptáme se předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka. Co tato kauza říká o české společnosti? Jsou Češi homofobní? Debatovat o tom bude Martin Strachoň, zástupce Studu v Gay a lesbické lize a Petr Soukup, sociolog z FSV UK.

KRVAVÁ NIGÉRIE
Přes 500 lidí, většinou žen a dětí, zemřelo při střetu muslimů a křesťanů v Nigérii. Masakr byl podle odborníků odvetou za podobnou událost, která se odehrála ve stejné oblasti v lednu a při které zemřely další stovky lidí. Proč se státu nedaří podobným útokům zabránit? A z čeho vlastně pramení náboženská nesnášenlivost, která v poslední době v Nigérii graduje? Otázky pro afrikanistu Otakara Hulce.

OSCAROVÁ REŽISÉRKA
V Los Angeles se v noci přepisovala filmová historie. Poprvé totiž vyhrála Oscara za režii žena – Kathryn Bigelowová. Ocenění dostala za film, Smrt čeká všude. Ten získal dalších pět sošek včetně té za nejlepší film. Nízkorozpočtový snímek tak na plné čáře porazil dopředu favorizovaný a komerčně nejúspěšnější film všech dob Avatar. Proč na celé čáře zvítězil politicky angažovaný film? Zeptáme se filmové publicistky Ivy Hejlíčkové.

(NE)POSUN ČASU
Zemětřesení v Chile zabíjelo a ničilo, ale taky posunulo zemskou osu o osm centimetrů a trvale zkrátilo den, přesně o 1,26 mikrosekundy. K něčemu takovému nedošlo poprvé. Podobné změny v chování planety, dokonce ještě větší, způsobilo například i zemětřesení na Sumatře před šesti lety. Jaké dopady na planetu to má? Víc se dozvíte v reportáži Pavla Šimka na konci Událostí, komentářů.

VÁŽNÁ MODERNA
Dnes večer zazněla na koncertě Orchestr Berg nejúspěšnější soudobá skladba vážné muziky roku 2009. Zkonponovala ji Jana Vöröšová a vyhrála s ní jak diváckou, tak odbornou soutěž, kterou vyhlašuje Orchestr Berg. Každý rok si objednává nové skladby u skladatelů mladé generace a snaží se tak zpopularizovat soudobou muziku. Jak si vede soudobá vážná hudba? Zeptáme se komponisty Michala Rataje.

Stopáž60 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín