Budoucnost Fischerovy vlády; Rozhovor s Andersem Fogh Rasmussenem; Nobelova cena za výzkum dělení buněk; 40 let Monty Python

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

BUDOUCNOST FISCHEROVY VLÁDY
Jak má vypadat další působení úřednického kabinetu Jana Fischera – to je otázka, která v posledních dnech zaměstnává českou politiku. Svolávají se kvůli tomu i různé schůzky – strany se ale nedokážou shodnout, kdo by se měl vyjednávání o novém mandátu vlády vlastně účastnit. Proto premiér Fischer na pátek svolal jednání sám – pozval lídry stran, které podpořily Janotův úsporný balíček. Jsou strany ochotné se na dalším mandátu vlády dohodnout? Jsou klíčoví aktéři schopní se vůbec společně sejít? A bude muset Jan Fischer udělat v kabinetu personální změny? Budoucnost Fischerovy vlády – téma rozhovoru s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem a lídrem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem.

ROZHOVOR S ANDERSEM FOGH RASMUSSENEM
Změna americké strategie v budování protiraketové obrany, tedy i zrušení plánu na radar v Česku, je krok správným směrem – myslí si to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Nově připravovaný systém podle něj lépe ochrání všechny spojence. Bude ale Severoatlantická aliance do jeho tvorby dostatečně zapojená? A jaké jsou v současné chvíli možnosti spolupráce s Ruskem – nejen v otázce protiraketové obrany, ale také třeba v boji proti terorismu nebo šíření zbraní hromadného ničení? Dozvíte se z rozhovoru, který generální tajemník NATO poskytl České televizi.

NOBELOVA CENA ZA VÝZKUM DĚLENÍ BUNĚK
Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali američtí biologové Elizabeth Blackburnová, Carol Greiderová a Jack Szostak. Trojici ocenil švédský Královský karolinský lékařsko-chirurgický institut za práci na výzkumu enzymu zvaného telomeráza, který hraje roli v procesu stárnutí buněk a také při tvorbě rakoviny. Jaký pokrok v chápání této nemoci práce amerických vědců znamená? Může pomoct při léčení nádorových nemocí i prakticky? Zeptáme se emeritního šéfa Akademie věd a biologa Václava Pačese.

40 LET MONTY PYTHON
Ministerstvo švihlé chůze, obří puding drtící své soupeře na Wimbledonu, maratonový běh pro neustále močící nebo potrefené animované koláže – poetika britské komediální skupiny Monty Python znamenala svého času radikální průlom v televizní zábavě. První díl z pásma skečů pod názvem Monty Pythonův létající cirkus odvysílala BBC přesně před 40 lety. Pětici britských intelektuálů a jednoho amerického výtvarníka si připomeneme i v Událostech, komentářích – a to netradičně – do studia zpravodajského pořadu České televize „21“ si totiž v roce 2000 pozvali jednoho z členů spolku – Terryho Jonese..

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín