Témata: Reparát kandidátky na eurokomisařku; Spory o Českou poštu; Past na obchodníka se zbraněmi; Nápravy křivd Holocaustu; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Grilování Jourové II.

Rozhodnutí, jestli Věra Jourová dostane doporučení výborů europarlamentu na post komisařky, padne zřejmě až v pondělí. Do té doby musí ještě písemně odpovědět na další otázky. Její včerejší vystoupení vyvolalo rozporuplné reakce – a europoslanci chtějí víc času, aby si ujasnili, jestli Jourová před parlamentem obstála. Co vidět za odsouváním konečného rozhodnutí? A je možné, že se Jourová eurokomisařkou nakonec vůbec nestane? Hostem bude europoslanec, bývalý eurokomisař Pavel Telička /nestr. za ANO/, europoslanec Stanislav Polčák /STAN/, europoslankyně Kateřina Konečná /KSČM/ a předseda a výkonný ředitel Evropských hodnot Radko Hokovský.


Spor o budoucnost pošty

Česká pošta se nebude privatizovat ani převádět na akciovou společnost – po jednání s ministrem vnitra to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka. Prioritou vlády je podle něj udržet stávající počet poboček. Dotování pošty se ale nelíbí ministru financí Andreji Babišovi. A trvá na tom, že by pošta měla najít další zdroj příjmů a být na státu méně závislá. Co tedy bude dál s českou poštou? Téma pro ministra vnitra Milana Chovance /ČSSD/, europoslance Stanislava Polčáka /STAN/ a předsedu poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika.


Obchod se zbraněmi

Jak se obchoduje se zbraněmi v době ukrajinské krize, zjišťoval několik měsíců investigativní reportér Radiožurnálu Janek Kroupa. Spolu s dvěma polskými novináři se mu podařilo nahrát při domlouvání obchodu jednoho z nejvýznamnějších hráčů v mezinárodním nelegálním zbrojařském byznysu. Jak to všechno probíhalo a co zjistili, se zeptáme reportéra Janka Kroupy.


Náprava křivd Holocaustu

Lov na nacisty nekončí. Středisko Simona Wiesenthala identifikovalo 80 osob, které působily v nacistických pohotovostních jednotkách Einsatzgruppen a možná pořád žijí. A nekončí ani boj o nápravu křivd Holocaustu a o navrácení zabaveného židovského majetku, který vede Evropský Institut Odkazu Šoa. Ve studiu přivítáme Sira Andrewa Burnse, speciálního zmocněnce Velké Británie pro otázky Holocaustu.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Telička /nestr. za ANO/, europoslanec a bývalý eurokomisař, k posílení pozice věry Jourové před Evropským parlamentem

ČSSD - to je klíčový subjekt nyní. Teď skutečně ten největší problém je od evropských socialistů.(…) Já bych teď očekával velmi aktivní roli jejich lídra (ČSSD), pana profesora Kellera a dalších poslanců, ale taky pana premiéra. To v tuto chvíli je to na ten telefon, zavolat lídrovi socialistické frakce v Evropském parlamentu a ty věci si vyjasnit.


Řekli v Událostech, komentářích

Radko Hokovský, předseda a výkonný ředitel thing thanku Evropské hodnoty, k vyjednávání o kandidátech na evropské komisaře

Ten, kdo to navrhl je předseda komise Jean-Claude Juncker. (...) On má ten omezený výběr, on musí ta portfolia přidělit těm lidem, které dostal od členských států, ale teď má slovo Evropský parlament a ten může říct, že se mu to v určitých oblastech nelíbí. A nejen, že by ta změna byla vysloveně smysluplná, že by se to přehodilo, ta zodpovědnost, tomu kdo tomu více rozumí a má s tím zkušenosti, ale může to být právě i určitý politický moment, kdy Evrospký parlament pouze ukáže, že musí mít poslední slovo.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín