Rady řidičům

Pořad bylo možné přehrát do 31. 12. 2015
Video není k dispozici

Alkohol je u nás považován za tvůrce dobré nálady, je nabízen při společenských událostech, společné pití patří k dobrým mravům. Jenže opak je pravdou – alkohol je depresivum a zpomaluje procesy v mozku. Člověk je po něm méně pozorný a současně má falešný pocit sebedůvěry. Čím více pijete, tím víc je váš mozek zasažen.

Je opilý řidič legrační? Nebo smrtelně nebezpečný? Na uzavřeném okruhu jsme zkusili zkušeného řidiče během testu postupně opít. Střízlivý podal bravurní, přesný výkon. Po prvních skleničkách začíná dělat chyby, ale o to víc mu rostlo sebevědomí. Řidiči se dál zhoršoval odhad vzdálenosti a

koordinace pohybů. Většina takto „upravených“ řidičů si ale žádné nebezpečí nepřipouští, naopak mají chuť riskovat a předvádět se. Pod vlivem alkoholu si myslíte, že jste lepší řidič, než ve skutečnosti jste. Vaše přirozené zábrany se ztrácejí s přibývajícím vlivem alkoholu. Přicházejí hrubé chyby. Dlouhá reakční doba řidiči komplikuje základní návyky nutné k řízení. Sám ale chyby podceňuje a považuje za malicherné. Opilý člověk může být legrační, ale za volantem je doslova smrtelně nebezpečný. Alkohol v krvi znamená pro řidiče i pro jeho okolí obrovské ohrožení.

Hodně lidí si myslí, že působení alkoholu se dá snížit třeba pitím kávy nebo cigaretami. Že si pak mohou dříve sednout za volant. To je ale nesmysl. Alkohol musí tělo odbourat. A trvá to třeba i víc než 24 hodin. Další mýtus – říká se, že kdo je opilý, mívá štěstí, jemu že se nic nestane. Ve skutečnosti ti, kteří havarují pod vlivem alkoholu, umírají víc, dřív a na vážnější zranění. Nemají obranný reflex. Opilý člověk se odmítá chránit zapnutím bezpečnostních pásů, jede vysokou rychlostí, má zpomalené reakce. A mimochodem, v případě zranění je také ohrožen vysokým rizikem těžkého krvácení. Opilý člověk dělá věci, které by ve střízlivém stavu neudělal. Stačí tři piva. A riziko smrti se zvyšuje až dvacetkrát. Každá desátá smrtelná nehoda byla pod vlivem alkoholu. V poslední době dramaticky narůstá počet mladých lidí, které zabije podnapilý řidič. Skoro všechny končí nárazem do stromu.

Tak na zdraví!

Stopáž7 minut
Rok výroby 2007
 ST