60 Výkonná ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků s mecenášem a podnikatelem Janem Světlíkem v baru u Michala Prokopa. Režie J. Lacina

Právě před dvaceti lety odstartovala nová éra Nadace Charty 77, kterou kdysi ve Švédsku založil profesor František Janouch. Z původního zaměření na podporu lidských práv v totalitním Československu se nadace přeorientovala na projekty v sociální a zdravotní oblasti, mezi nimiž jsou Konto Míša nebo Konto Bariéry. Pro současnou výkonnou ředitelku nadace Boženu Jirků to znamenalo zajímavý životní obrat a také druhou životní šanci. Za bývalého režimu totiž pracovala jako redaktorka v tehdejší Československé televizi. Za posledních dvacet let se jí podařilo vybudovat jednu z největších a nejrenomovanějších humanitárních organizací u nás.

O někdejším hudebníkovi Janu Světlíkovi hovoří současný ostravský primátor jako o ostravském Baťovi. A to především proto, že na rozdíl od většiny novodobých miliardářů není typickým finančníkem, ale zůstal průmyslníkem. Neodstěhoval se do žádného daňového ráje, ale dodnes zůstal bydlet v Ostravě a svůj podnik osobně každodenně řídí. Jeho podnik zaměstnává víc než osm tisíc lidí a kromě tradiční strojírenské výroby rozvíjí i velké projekty revitalizace Ostravy a Vítkovic. On sám je kromě toho všeho velkým znalcem, sběratelem i mecenášem umění.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2013
 P ST