Politická vězenkyně, sestra bratrů Mašínů, Zdena Mašínová a veterán války ve Vietnamu Mirko Dolák v baru u Michala Prokopa

Jméno její rodiny symbolizuje souboj s totalitou. Její otec Josef Mašín, prvorepublikový důstojník Československé armády, byl popraven nacisty za účast v ilegálním odboji. Její matka Zdena byla za odboj zavřená jak za nacistů, tak za komunistů a v komunistickém kriminále zemřela. Její bratři Ctirad a Josef se stali neuralgickým bodem historie třetího odboje. V roce 1953 se prostříleli do americké zóny v Berlíně. V naší společnosti dosud nepanuje jednotný názor, zdali byl jejich ozbrojený boj s komunistickou totalitou opravdu hrdinstvím. Jejich sestra, Zdena Mašínová, dodnes zastává nesmiřitelné postoje k vyrovnání se s komunistickou minulostí po roce 1989.

Když Mirko Doláka kdysi matka přemlouvala, aby se vrátil z emigrace do Československa, odpověděl, že jedině na americkém tanku. V uniformě amerických mariňáků nakonec skutečně bojoval proti komunistům, ale ne těm našim, nýbrž ve Vietnamu. Zážitky z vietnamské války v mnohém změnily jeho pohled na svět. Když se pak vrátil do Spojených států, stal se pracovníkem Vyšetřovacího úřadu kongresu USA. Vybaven prověrkou přísně tajné vyšetřoval federální výdaje na zbrojní či kosmické programy, úniky informací a podobně. I tahle zkušenost změnila jeho pohled na politiku a moc v Americe.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST HD