Scenárista, režisér a filmový pedagog Martin Mareček s ředitelkou české pobočky UNICEF Pavlou Gombou v baru u Michala Prokopa

Scenárista, režisér a filmový pedagog Martin Mareček patří k nejvýraznějším tvářím českého dokumentárního filmu. Naposledy na sebe upozornil filmem Pod sluncem tma, který na letošním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentů v Jihlavě pobral všechny hlavní ceny. Nejde ale o zdaleka první ocenění jeho práce – jeden z jeho předchozích filmů, Hry prachu, což byl dokument o zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze v roce 2000, získal dlouhou řadu cen po celém světě. Princip jeho práce zůstává stále stejný – nápaditě konfrontuje paradoxy našeho světa, bohatství a chudoby, moci a bezmoci, globálního a lokálního a vyhýbá se přitom aktivistickým komentářům. Přitom sám aktivistou je, podílí se zejména na projektu Auto*Mat, který prosazuje rozvoj cyklistiky v Praze a obecně ekologii městské dopravy.

Pavla Gomba své cizokrajné jméno získala romantickým sňatkem se svým africkým spolužákem ze studií. Ponechala si ho i po rozvodu a stejně tak i Afrika zůstala v centru jejího zájmu napořád. I dnes se jako ředitelka české pobočky UNICEF, fondu na ochranu dětí OSN, do Afriky často vrací. Děti ohrožené chudobou, chorobami a sociálním vyloučením jsou ovšem po celém světě, a tak v rámci humanitárních projektů cestuje nepřetržitě. Rodačka z Ostravy, původním vzděláním ekonomka, se na smysl pomoci třetímu světu dávno dívá bez romantizujícího přídechu.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST HD