Generální ředitel Národní galerie Vladimír Rösel a generální ředitel České filharmonie David Mareček v baru u Michala Prokopa

Po dvanáctiletém vladaření Milana Knížáka v Národní galerii veřejnost netrpělivě čekala na jméno jeho nástupce. Vybrán byl překvapivě muž, jehož dosavadní profesní kariéra neměla s výtvarným uměním nic společného. Vladimír Rösel, tento vystudovaný ekonom, se pohyboval většinou ve světě financí jako investiční bankéř a krizový manažer. Svůj vztah k výtvarnému umění dokládá mimo jiné faktem, že devět let působil v Národní galerii jako externí kustod a průvodce sbírkami a má zkušenosti se spoluprací se slavným Guggenheimovým muzeem. Teprve budoucnost tak ukáže, zdali je ekonomický manažer tou správnou osobou v čele velké národní kulturní instituce.

Dalším mužem na startu je rozhodně i David Mareček – hudebník, dirigent a manažer, který na začátku roku obsadil další významný ředitelský post v čele velké a po léta rozkolísané kulturní instituce. V čele České filharmonie se před ním za posledních dvacet let vystřídala celá řada ředitelů a šéfdirigentů. Aktivistická nálada v orchestru způsobila, že se v souvislosti s filharmonií psalo víc o protestech a stávkách, než o hudebních výkonech. Na rozdíl od Národní galerie do jejího čela přichází člověk z branže, jehož první kroky vypadají slibně. Zřejmě je to i pětiletou úspěšnou zkušeností v čele brněnské filharmonie, ve které doposud působil.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST