Legendární fotograf disentu a Václava Havla Oldřich Škácha a zakladatel a ředitel galerie DOX v Holešovicích Leoš Válka v baru u Michala Prokopa. Uvádíme k uctění památky Oldřicha Škáchy, který včera, ve věku 72 let, zemřel

Letošní sedmdesátník, fotograf, pro kterého je celý život nejdůležitější „být u toho“. Oldřichu Škáchovi se od šedesátých let, kdy se začal fotografií živit, před objektivem odehrálo mnoho: fotil sovětské budování lepších zítřků, českou bohému, mezi kterou ho zavedl spisovatel Pavel Kohout, sovětskou invazi v roce 1968, život v disentu a skoro celou tu dobu fotografoval Václava Havla, což činí dodnes. Krátkou dobu strávil v Německu a ve Francii v emigraci, ale poměrně brzo se vrátil domů, čímž si přivodil na mnoho let nemalé potíže. Dvorní fotograf Havlova filmového debutu Odcházení, v jehož závěrečné scéně i hraje bulvárního fotografa.

Zakladatel, investor a současně ředitel největší soukromé galerie u nás Leoš Válka není původním vzděláním ani teoretikem umění, ani galeristou. Původně se věnoval opravám výškových budov, a když v roce 1981 emigroval do Austrálie, založil si tam s kolegy firmu se stejným zaměřením. Po návratu domů v roce 1995 založil malou developerskou firmu, která se věnovala půdním vestavbám a rekonstrukcím průmyslových objektů. Tak našel i prostor, ve kterém s obrovským osobním nasazením vybudoval ze svých a dalších soukromých prostředků unikátní galerii DOX, která vyvolává obdiv a uznání odborné i laické veřejnosti. Možná si vzpomenete, že právě tam byla poprvé v Česku vystavena slavná skandalizovaná Entropa.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2011