Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak se daří volně žijícím kočkám na Náchodsku

Na náš pořad se obracejí lidé žijící v Náchodě s prosbou o pomoc při řešení neutěšené situace volně žijících koček v jejich městě. Proto jsme se rozhodli natočit reportáž o tom, jak se kočkám na Náchodsku daří a jestli je jejich situace skutečně tak zoufalá. Dle informací od Renaty Jačkové, která je jedním z těch, kterým osud koček není lhostejný, a aktivně jim na své náklady pomáhá, město nijak tento stav neřeší, i přes několikeré stížnosti. O kočky na Náchodsku se starají manželé Hana a Josef Burdovi, kteří provozují depozitum v Provodově Šonově a i přes to, že opakovaně žádali město Náchod o finanční podporu, dosud neuspěli. Teprve po telefonátu, že se chytáme natočit reportáž na toto téma, s nimi vstoupili zástupci města v jednání.

V reportáži promluví lidé, kteří se o kočky v Náchodě starají v rámci dobrovolnosti, a protože jim to zkrátka nedá, i zástupce Městského úřadu v Náchodě. Zajedeme také do Šonovského depozita, kde pečují o 60 koček, zajišťují kastrace, lékařskou péči a hledají jim nové domovy. Pokud byste chtěli podpořit kočky z Šonovského depozita, určitě se podívejte na jejich webové stránky, kde najdete i číslo účtu. Za jakkoli projevenou pomoc děkujeme.

Více na stránce www.sonovskodepozitum.cz

Teriéři

Manchester teriér

Staré plemeno je větší variantou anglického toy teriéra. Rozdíl mezi oběma plemeny je v kohoutkové výšce a také v nesení ucha. Toy je má postavené a manchester klopené. Zajímavé je, že se toto plemeno cca před padesáti lety ještě kupírovalo. Manchester má krátkou srst v barvě černé s tříslovými znaky nad očima, na končetinách a pod ocáskem. Není to bláznivý pes, dobře se ovládá, je inteligentní a přátelský vůči lidem i psům. Agresivního hlídače z manchestera asi nikdo neudělá. Naučíte ho cokoli, je to čtyřnohý všeuměl. Plemeno není náročné na výchovu ani péči. Potřebuje ale pohyb a společnost člověka a vzhledem ke krátké srsti není rozumné jej dávat do kotce. Dobře snáší veterinární péči. Hodí se pro všechny kategorie lidí. Dožívá se věku 13-15 let.

Autorka: Vladimíra Tichá

Podpořte záchrannou stanici JARO Jaroměř

Záchranná stanice i s jejími zvířecími pacienty je ve vážném ohrožení a může se tak stát, že k 1. 1. 2019 bude muset ukončit činnost z důvodu dlouhodobého nedostatku financí.

Po naději, že konečně po 20 letech naší existence získáme důstojnější finanční příspěvek od Královéhradeckého kraje na provoz a údržbu záchranné stanice, se musíme opět smířit s tím, že Královéhradecký kraj nám v naší žádosti o navýšení rozpočtu nechce příliš vyhovět. A my tak stojíme před rozhodnutím, zda má ještě vůbec cenu v činnosti za těchto těžkých podmínek pokračovat.

Poslední šancí, jak kraj můžeme přesvědčit, je ukázat jim, že za námi stojí spousta lidí, kteří si naší práce váží a vidí rizika, která se dostaví, pokud se činnost

stanice opravdu ukončí.

Pokud se nechcete dočkat okamžiku, kdy se dveře záchranné stanice zavřou, můžete to sami nemálo ovlivnit. Zásadně může pomoci, když se přidáte jako jednotlivci či organizace k naší výzvě. Můžete podepsat petici ZDE.

Záchranná stanice pro zraněné živočichy v Jaroměři se každý rok potýká s velkými problémy sladit stupňující se náklady (dané zvyšujícími se cenami a vzrůstajícím množstvím zvířat v nouzi) s víceméně stejně vysokými příjmy z dotací a sponzorských darů, proto opakovaně žádá Krajský úřad Královéhradeckého kraje o navýšení příspěvku. V loňském roce stanice od KÚ získala na celoroční provoz pouze 300 000,- Kč, v letošním roce se příspěvek snížil na 150 000,- Kč. Pro srovnání ostatní stanice jsou svými kraji podporovány částkou 1 000 000,- Kč až 3 000 000,- Kč.

Jaroměřská stanice ročně poskytne pomoc více než sedmi stům volně žijícím živočichům v celém Královéhradeckém kraji mimo Jičínsko a KRNAP. Přes polovinu pacientů se daří vracet zpět do přírody. Odchyty, dovoz, péči ale i komunikaci s nálezci pacientů a odborné poradenství (cca 3 000 telefonátů ročně) poskytuje nonstop, nevyjímaje víkendy a svátky. Stanice v nemalé míře vypomáhá policejním a hasičským jednotkám s odchytem, vyprošťováním a asistencí u zvířat v ohrožení či potenciálně nebezpečných občanům. Věnuje se také ekologické osvětě. Stanici ročně navštíví desítky mateřských, základních, středních i vysokých škol. Odborní lektoři školy s výukovými programy rovněž navštěvují.

Všechny tyto služby stanice poskytuje z nemalé části dobrovolně, protože příjmy z dotací a sponzorských darů nestačí ani na minimální mzdy. Bohužel v důsledku špatného finančního ohodnocení kvalitní pracovníci odcházejí, a to se v konečném důsledku projeví i na kvalitě péče o pacienty.

Za stávající velmi špatné finanční situace už není možné udržet provoz záchranné stanice. Pokud ale Jaroměřská stanice zanikne, není v Královéhradeckém kraji náhradní zařízení, které by plnohodnotně nahradilo všechny uvedené služby.

Více na stránce www.jarojaromer.cz

Nabídka zvířátek z Lučan nad Nisou

Útulek Dášenka LOZ ČR Jablonec nad Nisou
Lučany nad Nisou 627
tel. č.: 606 472 619
č. účtu: 78 – 580 136 02 87 / 0100
www.dasenka-utulek.cz

Bob a Boban

Bob a Boban jsou psí sourozenci kříženců přerostlého jezevčíka s ovčákem. Do útulku se dostala jako opuštěná štěňata už před lety. se do útulku dostali jako opuštěná štěňata již před lety. Adoptoval je pán, který se o pejsky dobře staral, ale, bohužel, zemřel a pejskové se museli vrátit do útulku. Bob a Boban jsou psí senioři, je jim už 11 let. Na svůj věk jsou temperamentní. Společná adopce není nutná. Jsou kastrovaní.

Dyno

Kokršpaněla Dyna majitel ponechal uvázaného u popelnic v Jablonci nad Nisou. Těžko říct, jaký byl důvod, že se Dyna někdo zbavil. Je to už starší pejsek, tak osmiletý. Povahu má klidnou, a tak by se výborně hodil jako společník ke staršímu člověku. Má rád procházky v klidném tempu, na vodítku netáhne. Dyno je kastrovaný.

Dorynka

Asi tříletá kudrnatá kříženka Dorynka je velmi milý pejsek. Městská policie ji odchytla v v Desné v Jizerských Horách. Na opuštěném místě u lesa ji zřejmě někdo vyhodil z auta. Dorynka věrně čekala na místě a nechtěla se hnout. Přivolaným strážníkům chvilku trvalo přemluvit ji, aby s nimi šla, že ji odvezou do bezpečí. V útulku byla zprvu zakřiknutá, ale pak se Dorka pěkně rozdováděla a stala se z ní kamarádská a veselá fenečka. Nového prostředí se bojí se jen ze začátku, na lidi si zvyká také opatrně. Jakmile ale začne důvěřovat, je to neskutečný mazel a věrný parťák. Dorynka je kastrovaná.

Kulíšek

Kulíšek je pětiletý kříženec shih-tzu. Tahle bílá chlupatá koule se dostala do útulku v dost zubožením stavu, špinavá a zablešená. Kulíšek už prošel částečnou očistou, ale ještě bychom mu rádi dopřáli psí kadeřnici, aby mu dala srst do lepšího stavu. Kulíšek na to ale má úplně opačný názor. Stříhání a česání nemá rád. Možná na to ani nebyl zvyklý, ale v útulku se ho snaží přesvědčit o tom, aby to alespoň zkusil, že mu to prospěje. Když Kulíškovi zrovna nerovnáte fazonku, umí se hezky mazlit, ale jak jde o očistu srsti, tak se Kulich pěkně vzteká.

Black

Větší kříženec Black má v sobě předky staforda a možná i trochu labradora. Je to veliký mazel a dobrák. Blackovi jsou nejvýše dva roky, ale spíš méně. V útulku se chová od první chvíle jako doma. Věříme, že i v novém domově se rychle zabydlí. Nový majitel nebo majitelka ale musí být trpěliví a důslední. Pejsek potřebuje pevnou ruku, ale i dostatek lásky a mazlení a výborně by se hodil na nějaký psí sport. Jak se bude nudit, začne zlobit. Když ale bude pořádně vylítaný, žádná lumpárnička ho ani nenapadne a budete spokojeni vy i on.

Janinka

Kočička Janinka byla nalezena v Janově nad Nisou. Přitoulala se k chalupářům. Dostala nabaštit a napít a už se od chalupy nehnula. S chalupáři ovšem do města odjet nemohla, a tak ji odvezli do útulku. Janinka je přítulná, vychovaná a naučená používat kočičí wc. Možná, že kdysi žila v bytě. Umí se ale pohybovat i venku. Janince jsou asi dva roky. Je kastrovaná.

Mařenka a Maruška

Čas od času se v útulku objeví i jiní klienti než psi a kočky. Domov hledají dvě morčátka – Mařenka a Maruška. Někdo je zavěsil v papírové krabici na plot u zahrady ve Smržovce. Morčecí maminka s miminkem jsou krásně tříbarevné. To malé pískle je také holka, takže není problém si je vzít do společné domácnosti. Věříme, že se ozve někdo zodpovědný, spolehlivý a hodný, kdo si odveze do nového domova obě dvě morčecí holčičky.

Šedou

Zakrslého králíčka Šedou zadržela hlídka městské policie, když si to hopsal přes silnici v Jablonci nad Nisou mimo přechod pro chodce. Dlouhosrstého hlodavce strážníci předali do útulku, kde se čekalo, jestli se neozve majitel. Ale nestalo se. Králíčka nikdo nehledá. Šedou tak může dělat radost novému zodpovědnému majiteli nebo majitelce.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD