Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Školní sbírka na podporu psů v nouzi

Již třetím rokem proběhla v ZŠ Palackého v Prostějově vánoční sbírka pro pejsky z útulku, do které se zapojilo na 900 dětí z mateřských škol a základní školy. Děti nosily pejskům pod stromeček krmení, hračky, deky a vše, co by podle nich mohli v útulku potřebovat. Sbírka je nápadem učitele Pavla Šťastného, který přišel před třemi lety o svého milovaného psa. Velmi se mu po něm stýskalo, a protože se to stalo v období Vánoc, napadlo ho, že by mohl uspořádat sbírku pro potřebné pejsky, a pomoci jim. Tentokrát podpořily prostějovské děti pejsky z hospice pro staré a týrané psy – Dejte nám šanci v Bukovince u Brna www.dejtenamsanci.cz. Sbírka je sice vánoční, ale protáhla se až do nového roku, aby pejsci dostali co nejvíce dárků.

Pěkný příklad a možná inspirace i pro ostatní. Sbírky na pomoc zvířatům v nouzi však nemusí být pouze vánoční. Zvířata v nouzi potřebují naši pomoc po celý rok.

Zvíře vadí, právník radí

Zabijačka

Soused chová vepře ve venkovském chlívku, odkud jsou čuníci zvenku vidět. Prasata sousedům vadí svým zápachem. Kvikot vepře v případě zabijačky jejich děti stresuje. Sousedé vyčítají chovateli i nelegální finanční prospěch a hrozí udáním za nedodržení hygienických podmínek. Ale chovatel nehodlá s chovem přestat a spory přetrvávají. Lze požadovat náhradu za zápach a hluk?

Právník ve smyslu: Záleží na tom, zda jsou porušeny hygienické normy. Je třeba posoudit, zda intenzita zápachu je v dané lokalitě přiměřená, či ne, a to podle místních zvyklostí. Jinak bude zápach od domácího zvířectva posuzován na vesnici, kde je chov domácích zvířat obvyklý a každý by s jistou mírou zápachu měl počítat, jinak v centru města, kde takový chov bude výjimkou a zápach by proto byl pravděpodobněji posouzen jako nepřiměřený místním zvyklostem. Nelze se tedy domáhat toho, aby sousedům bylo uloženo konkrétně něco vykonat. K řízení je příslušný okresní soud, v jehož obvodu se nachází předmětné pozemky.

Respondent: Mgr. Petr Novák

Pomozte mokřadním ptákům!

První ptačí park Josefovské louky, který Česká společnost ornitologická (ČSO) díky podpoře členů a příznivců buduje nedaleko Jaroměře, se v desátém roce své existence stává stále důležitějším místem pro mokřadní ptáky a jiné živočichy. Pomůžete prosím rozšířit tento mokřadní ráj?

Opravený sto let starý závlahový systém mění louky 2x ročně v mokrý ostrůvek uprostřed okolní vyprahlé krajiny. Funguje to: lžičáci, vodouši, jespáci, břehouši, jeřábi, čírky, čejky, bekasiny, ale i kuňky, čolci ropuchy a skokani, ti všichni zde nacházejí nové útočiště nebo přímo nový domov.

Ten jim ČSO může nabídnout především na jejích vlastních pozemcích, kde může plně hospodařit ve prospěch ochrany ptáků – například budovat tůně nebo dokonce rozsáhlejší vodní plochu, či sekat trávu teprve až bahňáci a chřástali vyvedou mláďata a zajistit jim tak klid pro úspěšné vyhnízdění. Na to jsou ovšem nezbytné dostatečně veliké pozemky. Právě teď, na podzim a v zimě 2017/2018 má ČSO možnost pozemky výrazně rozšířit téměř o 4 ha a k tomu potřebuje shromáždit přibližně 500 tisíc korun.

Pomůžete pořídit nový domov čejkám, bekasinám a chřástalům? Možná přijde i břehouš černoocasý!

O realizovaných výkupech a o všech novinkách najdete průběžně informace na webových stránkách ČSO.

Všichni jste na Josefovské louky srdečně zváni, ať již na jednu z mnoha oficiálních akcí nebo na soukromou návštěvu.

Více na stránkách www.birdlife.cz

Nabídka koček z Úpořin u Teplic

Fousek z.s.
Úpořiny u Teplic
tel. číslo: 723 489 796
č. účtu: 220 011 43 00 / 2010
www.fousek-kocky.cz

Davídek

Davídek je asi čtyřletý kastrovaný kocour. Do útulku se dostal celý umazaný, s pokousanými třísly, takže se musel chvíli léčit antibiotiky. Venku asi sloužil jako fackovací panák větším kocourům. Davídek je velice klidný, hodný, a bezkonfliktní kocourek. Hodí se jak do bytu, tak do domku se zahrádkou. Bude vděčný za bezpečný domov, pohlazení a lidskou společnost.

Ester

Kočička Ester se krčila u jednoho teplického domu v křoví a čekala na jídlo. Vypadá to, že byla zvyklá žít v bytě a někoho omrzela. Esterka je klidná kastrovaná kočička mladšího věku. V útulku se jí nelíbí. Na ostatní kočičky syčí a odhání je od sebe. Moc by potřebovala nový domov. Hodila by se spíše do klidné domácnosti a určitě by byla velmi příjemnou společnicí i pro staršího člověka.

Edvard

Sotva odrostlé kotě Edvard bylo nalezeno s ostříhanou srstí a nemocnou kůží. Koťátko bylo vyhublé a vyděšené. Teď už je z Edíka pěkný mladý kočičí kluk, kterého brzy čeká kastrace. Eda je velký mazel. Miluje společnost lidí i ostatních koček. Těší se, a my s ním, že se konečně dočká rodiny, kde ho budou milovat a ocení jeho skvělou povahu.

Luděček a Lukášek

Bráškové Luděček a Lukášek byli nalezeni vloni na podzim v zahrádkářské kolonii, kde se krmí a kastrují divoké kočky, takže bylo hned poznat, že je tam někdo odložil, jako neudaná koťata. Kocourci byli zablešení, hubení, apatičtí. Bez lidské pomoci by to sami na ulici nezvládli. V útulku se dostali do formy, čeká je ještě kastrace. Jsou hodní a společenští. Do nového domova by ideálně měli jít společně, ale není to podmínkou.

Bertina a Bublina

Kočičky Bertina a Bublina jsou z pěti koťat, která byla dovezena z jedné teplické firmy. Ostatní tři koťata už domov mají, teď jsou na řadě Bertina a Bublina. Obě mají rády společnost ostatních koček, proto by bylo fajn, kdyby se pro ně podařilo najít společný domov. Jsou zvyklé na život v bytě, po kastraci by se jim ale mohl zalíbit i pobyt na zahrádce.

Gery

Desetiletá Gery strávila i se svými koťaty život na stavbě dálnice D8. Když se vloni na podzim dálnice dokončila, stavaři začali balit a čičiny by zůstaly mezi poli a dálnicemi opuštěné a bez krmení. Část jich proto skončila v místním útulku, jiné se podařilo umístit v nejrůznějších depozitech a některé kočičky už našly nové domovy. Pokud se vám Gery líbí, nenechte ji dlouho čekat. Je to klidná a hodná kočka, které se v útulku moc nelíbí. Hodila by se do bytu ke starším hodným lidem, kde by strávila podzim života.

Anička

Roční Anička je velmi hodná, milá a mazlivá kočička. Pochází ze zahrádkářské kolonie. Původní panička se jí zbavila poté, co zjistila, že Anička čeká koťata. Vzala ji a hodila přes plot k sousedům. Ti se postarali, počkali, až se narodí koťata a pak se obrátili na místní útulek s prosbou o pomoc s umístěním kočiček. Anička má velmi mírnou a vstřícnou povahu. Je nekonfliktní, jiné kočičky jí nevadí. Uvítá domov jak v bytě, tak v domku se zahradou. Anička je kastrovaná.

Zdenda

Kocourek Zdenda si užil své. Byl nalezen v obci poblíž Teplic a vypadal hrozně. Měl vypelichanou srst, kůži plnou strupů, byl vyhladovělý a smutný. V útulku prošel léčbou, podstoupil kastraci a nyní je z něj kluk jako buk. Povahu má klidnou, je hodný, mazlivý. Spokojený bude s člověkem, který mu dopřeje klid a pohodu, plnou misku a spoustu lásky.

Dnešní díl je poněkud atypický. Vracíme se k některým zajímavým příběhům z druhé série. Právě na těchto příbězích je vidět obrovské úsilí a maximální snahu všech zúčastněných o vyladění vzájemného soužití.

Návrat za zamilovaným Čakym

Pamatujete si zamilovaného kocoura Čakyho, který terorizoval své majitele? Klářiny rady zabraly, ale Čaky přišel na něco nového. Nechce pustit majitele z bytu.

Návrat za zlobivou Míšou

Dalším nijak neobvyklým případem byla rozmazlená fenka Míša. Sympatickým majitelům močila po bytě a na procházkách útočila na všechny psy. Ruda je navštíví v jejich pražském bytě a vidí obrovský pokrok.

Návrat za plachým Panem Nováčkem

Podíváme se také, jak se daří bojácnému černému kocourkovi Panu Nováčkovi, který se neustále ukrýval v gauči. Klára byla zvědavá, co se v téhle domácnosti za tu dobu událo. Paní majitelka má miminko, změnilo se osazenstvo koček a Pan Nováček se viditelně zklidnil.

Návrat za štěněcí Barunkou

Po roce navštívil Ruda Ondřeje Kobzu na romantickém hradě. Z jeho štěněte Barunky se už stala velká slečna. Po prvním hárání se výrazně zklidnila.

Návrat za znesvářenou Jasmínkou, Sissi a Abigail

Velmi problematické soužití tří znesvářených koček Sissi, Abigail a Jasmínky značně komplikovalo život sympatickému páru z Prahy. Majitelé vytvořili ve svém bytě doslova kočičí ráj. Klára uděluje tři hvězdičky.

Návrat za divou Bárou

Podíváme se i za hyperaktivní a nevychovanou fenkou Bárou. Vzpomínáte na slepici ulovenou v přímém přenosu? Bára dnes reaguje na povely, i když to ještě není stoprocentní, Ruda je upřímně překvapen.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD