Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Kalendář spolku psí život

Herečka Patricie Solaříková oslovila spolek Psí život s nápadem na vydání kalendáře, jehož výtěžek půjde na činnost spolku. V reportáži vám představíme výsledek – krásný kalendář s dvanácti známými osobnostmi, které se na jeho vzniku podílely; za všechny jmenujme třeba Janu Strykovou, Martu Jandovou, Sandru Novákovou, Petru Špalkovou, Tomáše Matonohu či Petra Koláře. Chcete-li podpořit dobrou věc a obdarovat někoho pěkným dárkem, možná se inspirujete.

Více informací o spolku Psí život i jejich aktivitách najdete na www.psizivot.com.

Pomáhat může každý…

Není pochyb, že Zdeněk Srstka má zvířata rád. Má rád i lidi, kteří mají rádi zvířata, což už až taková samozřejmost být nemusí. V případě Petry Pikové to ale platí stoprocentně. Potkávají se spolu v prodejně krmiv. Zdeněk se postupně dozvídal příběhy zvířecích svěřenců, o které Petra se synem Denisem pečují. A pak se jednou zmínil o téhle paní na natáčení… a reportáž byla na světě.

Přesvědčte se sami o tom, že pomáhat zvířatům v nouzi může úplně každý. Neexistují žádné limity, jen chuť a hlavně potřeba změnit osud týraných, nemocných nebo starých zvířat, o která nikdo nestojí, nebo se na nich člověk (v případě množíren) naopak přiživuje.

Petra Piková se stará o 18 zachráněných psů (hlavně čivav a mopslíka Kulíka) z množíren. Kromě toho pečuje o 3 koníky, které má ustájené nedaleko svého bydliště. Huculku Kellynku zachránila téměř doslova hrobníkovi z lopaty. Ujala se jí, poskytla jí veškerou potřebnou veterinární péči a nechává ji v klidu dožít. Dvacetiletá Kellynka trpí dušností a alergií na mouchy, ale když je v kondici, povozí i děti. A hlavně, žije šťastný a spokojený život. Konečně.

Kromě pejsků a koní najdete v domácnosti Petry Pikové i zachráněné morče a různé druhy ptáčků. O všechna zvířata se stará sama spolu se svým patnáctiletým synem Denisem.

Když přijde do ordinace…

Šarpej

Šarpejové jsou sebevědomé osobnosti s typickými faldy na kůži, výrazem smutného psa a rozhodností samuraje. Nenechte se mýlit, pokud jde o to, s kým budou kamarádi, mají vyhraněný názor, který jen tak nemění. Jejich extravagantní vzhled s mnoha kožními záhyby, výraz v obličeji s typickým pohledem, neústupná povaha, fialově zbarvený jazyk, to vše z nich dělá psy především pro osobité nebo extravagantní paničky nebo páníčky milující tohoto psí plemeno.

Šarpejové byli před určitou dobou velice módním plemenem, a tak jsem se s nimi na klinice potkával pravidelně. Častými pacienty bývají štěňata v různém věku, u kterých dochází vlivem nadbytku kůže k problémům s očními víčky, zvanému entropium. Je to vada vývoje, která postihuje i jiná plemena, ale u šarpejů je zdaleka nejčastější. Oční víčka se během vývoje vtočí směrem do oka a oční řasy i srst víčka začnou oko dráždit a poškozovat. Psi přichází s bolestivostí očí, které přivírají a s výtokem z očí. Pokud se stav neřeší včas, dojde k poškození rohovky a to může vést až k vytvoření rohovkového vředu a ohrožení oka. Jediným možným řešením je plastika víček, kdy se chirurgicky upraví jejich tvar a poloha. Bohužel s růstem štěněte se tvar hlavy i víček mění a problém se může opakovat, proto je třeba štěňata pravidelně kontrolovat dokud nevyrostou. Kromě tohoto známějšího problému může nastat podobná situace s dolními pysky, kdy se pysk vtočí směrem do ústní dutiny a i v tomto případě je třeba chirurgické řešení.

Oba popsané problémy souvisí s množstvím kůže. Bohužel tím problémy s kůží nekončí. Šarpejové jsou typičtí návštěvníci veterinárních dermatologů. V době dospívání se často setkáváme s demodikózou, kdy vypadává srst zejména v oblasti hlavy a psi vypadají s mnoha lysinami opravdu nehezky. Řešením jsou antiparazitika, dnes už ve většině případů nemusíme psy s demodexem koupat v silně páchnoucích roztocích, naštěstí stačí několik dávek speciálních kožních pipet nakapaných na hřbet. Kromě demodikózy přichází mladí šarpejové často se stavy svědivosti, zejména na tlapkách, podpaží a břiše. Kůže je zarudlá a psi se usilovně drbou a koušou. Jsou to psi trpící atopií – alergií na vdechované alergeny nebo potravní alergií. Tady není řešení tak snadné a většina nemocných psů vyžaduje doživotní plán léčby, lépe řečeno údržby – například dietu, medicinální koupele, v sezóně léčbu tabletami.

Jakkoli jsou šarpejové psychicky odolní a tvrdí, jejich zdraví není bohužel tak pevné. U některých štěňat nebo dospívajících psů se může objevit celkové zánětlivé autoimunitní onemocnění zvané horečka šarpejů, správně amyloidóza. Psi přicházejí s vysokou horečkou, skleslostí, mají oteklá hlezna a jejich stav vypadá často opravdu vážně. Z důvodu podezření na infekční onemocnění dostanou antibiotika a léky proti zánětu, které zaberou většinou do dvou dnů. Pejsci jsou pak jako vyměnění, horečka opadne, štěně se začne vrtět a je veselé. Bohužel, většinou za několik dní nebo týdnů dojde k opakování situace a začne být jasné, že nešlo o nějakou banální infekci. Jedná se o dědičné autoimunitní onemocnění, které nelze úspěšně léčit, jen zpomalit imunosupresivy a vede často v průběhu několika měsíců až let k selhání ledvin nebo jater a konci života.

Tohle nezní moc vesele. Musím ale říct, že jde o pohled na věc. Nedávno jsem léčil a dlouhou dobu pravidelně vídal mladého šarpeje s tímto onemocněním. Musím říct, že panička byla kromě skvělé spolupráce s klinikou také neuvěřitelně veselá a optimistická. Nevím, jestli i tahle psychická podpora od paničky, nebo včasná léčba, či oboje dohromady znamenalo pro psa několik let normálního života plného radosti. Samozřejmě i léků a veterinárních kontrol. Ale co je pár tablet oproti těm mnoha dnům, týdnům a měsícům společného života. Pes netuší závažnost situace a nemá strach z toho, co přijde. Je šťastný každý den, kdy mu je fajn, jen potřebuje šťastného a veselého člověka, který ho miluje.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek

Nabídka psů

Soukromý útulek Psí domov
Řepnice č. 30 u Litoměřic
tel. č.: 602 893 442
č. účtu: 174 136 370 / 0300
www.psidomov.cz

Čenda

Čenda je asi tři roky starý a velmi poslušný pes. Je moc hodný, snáší se i s jinými psy. Nejlépe by mu bylo v rodinném domku se zahradou. Čenda je vděčný za každé pohlazení.

Betynka

Malá roční kříženka ratlíka Betynka je trochu nedůvěřivá k cizím lidem. Není se čemu divit! Betynka prožila špatné časy na jisté farmě. Byla zavřená v bedně ještě s jedním pejskem. Naštěstí už je to za nimi a Betynka teď hledá skvělý domov. Hodí se jen do bytu, má ráda teplo.

Dyna

Dyna je kříženka německého ovčáka. Postavou je sice menší, ale její velikost spočívá v úžasné povaze. Dyna je klidná, hodná, neštěkavá. Přitom vám výborně ohlídá domek i se zahradou. Jsou jí dva roky.

Sam

Kříženec špice Sam je dvouletý psík. Je hodný, veselý a hravý. Někdo ho vyhodil zřejmě z auta, potuloval se po silnici v okolí Prahy a byl velmi nešťastný. Teď už je všechno zlé pryč a Samík se těší do nového domova.

Matýsek

Tříletý Matýsek je křížený hladkosrstý foxteriér. Je to bystrý a pozorný hlídač. Temperamentu má na rozdávání, rád chodí na dlouhé procházky. Hodil by se do bytu jako společník, ale dobře ohlídá i dům se zahradou.

Rony

Rony je dvouletý kříženec jezevčíka. Má veselou a hravou povahu, ale malé děti se k němu nehodí. Na to, prosím, pozor. Rony může bydlet jak v bytě, tak v dobře zateplené boudě. Každopádně však potřebuje lidskou společnost.

Ben

Mohutný kříženec německého ovčáka Ben je velmi dobrý hlídač. Jsou mu 4 roky. Do útulku se dostal, protože se o něj jeho původní majitel nemohl pro nemoc dál starat. Ben je velice dobrý, poslušný a věrný pes. Hodí se k rodinnému domu se zahradou.

Bary

Bary je kříženec huskyho s krásnýma modrýma očima. Je to mladý, asi rok půl starý pes. Má veselou náturu, je to takový psí uličník, ale milý a hravý. Bary potřebuje k životu hodně pohybu. Nejlépe by mu bylo v rodinném domku se zahradou. Ale dlouhé procházky a nějaký ten psí sport je také velice důležitý pro spokojený život tohoto pejska.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD