Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Nutriím je v Praze blaze

Víte, že v Praze můžete narazit na volně žijící nutrie? Potkat se s nimi můžete třeba u Vltavy, ale asi nejvíc jich žije podél říčky Rokytky. Nutrie se v Praze zabydlely před několika lety a zdá se, že se jim v hlavním městě daří. Aby ne, když je lidé chodí s oblibou krmit.

Nutrie, zvaná též vodní krysa, řekomyš nebo z angličtiny koypu je velký hlodavec původně z Jižní Ameriky. Kvůli kožešině a chovu na maso se však nutrie rychle rozšířily na všechny kontinenty. V mnoha zemích se nutriím podařilo z těchto chovů uniknout a založit divoké populace. Nutrie vypadá jako kříženec obří krysy a bobra. Je výborným plavcem, na nohou má plovací blány a nozdry má posunuté nahoru a dopředu, aby so nich nenabírala vodu. Má nápadně oranžové hlodáky a dlouhý téměř lysý ocas. Původní barvou nutrií je tmavě hnědá. Bylo však vyšlechtěno mnoho dalších variant (bílá, zlatá, moravská stříbrná, černá, greenland, safírová, pastelová, perlová nebo vícebarevná přeštická nutrie a další). Volně žijící nutrie má obvykle kolem 4 – 6 kg, dobře živení samci mohou dosáhnout váhy až 10 kg (v zajetí i 12 kg). Nutrie se dožívají i 6 let, průměrný věk je však 3 roky.

V přírodě žijí nutrie v sociálních v polygamních skupinách, jímž vládne alfa samice. Pouze v době říje se vedení dočasně ujímá alfa samec. Mladé samice ve skupině zůstávají, mladí samci jsou vyhnáni. Nutrie žijí v norách. V zarostlých březích řek, potoků, jezer či bažin vyhrabávají až 15 m dlouhé chodby. Tato zvířata jsou nejaktivnější za šera, od své nory se ale obvykle nevzdalují dále než 150–200 m. Podstatnou část dne tráví ve vodě.

Mláďata nutrií se rodí v průběhu celého roku. Samice mívá obvykle 5–6 potomků v každém vrhu (někdy jen jedno, jindy třeba i 13). Hned po porodu může zase zabřeznout. Mláďata se rodí dobře vyvinutá, osrstěná a vidící. Během několika hodin začínají sama žrát. Samice je sice kojí 5–6 týdnů, mláďata jsou ale schopna přežít bez kojení již od 5 dne svého věku.

Nutrie se živí kořeny, bylinami, vodní vegetací. V zajetí nepohrdne zelenou pící a v zimě senem. Mají rády pařené brambory, krmnou řepu, mrkev, jaderné krmivo, šroty a podobně.

Kočk-o-malovánky

Kočk-o-malovánky jsou projekt určený pro děti z mateřských a základních škol (cca do třetí třídy ZŠ), který je provede kočičím světem. Zábavnou formou se děti učí, jak kočkám porozumět, jak s nimi komunikovat, jak o ně pečovat, aby byly šťastné a spokojené. Součástí je samozřejmě i výchova k ochraně a pomoci potřebným zvířatům, což zahrnuje také informace o útulcích a kočkách, které tam nacházejí dočasné domovy, či o tom, proč si vybrat kočku z útulku nebo co je to kastrační program a jak moc je důležitý. Děti se zkrátka učí zodpovědnému přístupu ke zvířatům.

V reportáži navštívíme základní školu v pražských Čakovicích a společně s pí. učitelkou, dětmi i autorkou projektu Pavlínou Šmucerovou si vyzkoušíme v praxi, jak projekt funguje a jak jej vnímají děti, kterým je určen.

Žijí v našich vodách

Vranka obecná (Cottus gobio)

Odkud pochází: Vranka obecná je v ČR původním druhem. Je rozšířená téměř po celém území pevninské Evropy od severu Španělska po Itálii a Skandinávii.

Kde se u nás vyskytuje: V ČR se ostrůvkovitě vyskytuje prakticky po celém území, zejména v menších vodních tocích s původní morfologií a dostatkem úkrytů. Je to typický druh podhorských toků, ale setkat se s ní lze ve výjimečných případech i v tocích velikosti Labe ve Hřensku.

Jak druh poznáme: Vranka je drobná ryba přizpůsobená k životu v blízkosti dna vodních toků. Její tělo je shora zploštělé, typické jsou široké prsní ploutve podobné vějířům a velká zploštělá hlava s širokými ústy. Oči jsou umístěné nikoliv z boku, jak je typické pro většinu ryb, ale na vrchní straně hlavy. Zbarvení je černohnědé. Nejčastěji dorůstá do délky okolo 12 cm a váhy 15 gramů. Výjimečně přesáhne 15 cm a 50 g.

Čím se živí: Vranka se živí drobnými bentickými organizmy jako jsou larvy jepic, pakomárů a pošvatek nebo drobnými korýši jako jsou blešivci.

Rozmnožování: Vranka se rozmnožuje v březnu až dubnu. Vytírá se na spodní stranu kamenů.

Zajímavosti: Vranka je řazená mezi chráněné druhy. Samec hlídá jikry a ochraňuje je až do vylíhnutí plůdku.

Respondent: Ing. Pavel Horký, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka psů

Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec – ARCHA
Ostašovská 570, Liberec
tel. č.: 485 106 412, 602 774 104
č. účtu: 107 – 920 430 02 17 / 0100, variabilní symbol: 13000
archa.zooliberec.cz

Onyx

Sedmiletý kříženec ovčáka Onyx je přátelský, aktivní pes. Miluje dlouhé procházky do přírody. Onyx je spíš společník, než hlídač, ale svoje si oštěká. Je zvyklý na celoroční pobyt venku v kotci s dobře zateplenou boudou. Je vhodný do rodiny s dětmi i k dalším domácím zvířatům.

Lery

Kastrovaná pitbullka Lery je už psí babička. Je jí jedenáct let. Změny prostředí jí nedělají dobře, proto hledáme opravdu zodpovědného páníčka nebo paničku, kteří by jí zpříjemnili podzim života a poskytli teplý pelíšek, nejlépe v domku se zahradou. Lery se brzy zamiluje a bude věrnou parťačkou, Nemá ale ráda děti, ani ostatní pejsky. Na svůj věk je velmi aktivní, miluje procházky a aportování.

Olbi

Olbi je tříletá kastrovaná kříženka labradora a ovčáka. Lidskou rodinu bude bezmezně milovat, ale ve psí smečce chce šéfovat. Proto pro ni hledáme domov, kde bude zvířecím jedináčkem. Olbi je velmi temperamentní a potřebuje trochu té psí výchovy. Nejlépe by se hodila k domku se zahradou.

Bowie

Tříletý kříženec Bowie je velmi přátelský a aktivní pejsek. Chtěl by být stále se svým člověkem, proto ho budete muset naučit, že být sám doma je jen na chvíli a že se mu zas vrátíte. Bowie je ideální společník do přírody. Potřebuje ale naučit základní povely.

Wesťa

Wesťa je asi dvou nebo tříletý westík. Je to svéhlavý pejsek a potřebuje srovnat. Pokud se mu něco nelíbí, neváhá se ohnat. Jeho budoucí majitel by měl mít zkušenosti, měl by být obrněn trpělivostí a zároveň by se neměl bát, dát Wesťovi najevo, kdo je doma pánem. Přeci jen je to teriér a snaží se být vůdcem smečky. Je vhodný k aktivním lidem. Wesťa rozhodně není „hračkou“ pro děti. Je kastrovaný.

Bublina

Tříletá Bublina je zpočátku trochu ostražitější, než zjistí, že se jí nic nestane. Jakmile si zvykne, položila by za svou paničku nebo páníčka život. Bublina je poslušná, na vodítku netahá, je čistotná, zkrátka samá pozitiva. Chcete ji?

Niamh

Niamh je tříletá velmi temperamentní kříženka. Na lidi vůbec neštěká, ani nehlídá, hodí se tedy spíše jako společnice. Obranářka a hlídačka z ní rozhodně nebude. Hodí se spíše k domečku se zahradou a venkovním výběhem, než do bytu. Nýf je vhodná i do rodiny s dětmi.

Venouška

Sedmiletá kastrovaná kříženka ohaře Venouška je perfektní hlídačka, ideální k domku s dobře oplocenou zahradou. Venouška je ráda v kontaktu se svým člověkem, užívá si mazlení a hlazení. Hodila by se do dvougeneračního domku se zahradou, kde by přes den byla doma s babičkou a odpoledne chodila s mladými na delší procházky do přírody. Perfektně se hodí na caniscross.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD