Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Obránci zvířat

Klikněte pro větší obrázekObránci zvířat, zkráceně OBRAZ, je nová nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Cílem členů této organizace je společnost, která nebude zvířata vnímat jako zdroje lidského užitku, ale jako živé bytosti s vlastními zájmy, které mají být z etických důvodů respektovány. „Jsme si vědomi toho, že se jedná o vizi současné situaci velmi vzdálenou, proto se ve své praktické činnosti hodláme zaměřit na dílčí kroky, kterými lze současný přístup společnosti ke zvířatům zlepšovat a postupně přibližovat naší dlouhodobé vizi,“ říká Marek Voršilka, předseda OBRAZu.

Inspirací pro vznik Obrazu je dlouholetá práce hnutí za ochranu zvířat v Rakousku, zejména pak spolku VGT – Verein gegen Tierfabriken. OBRAZ má být organizací, která dokáže do kampaní pro zvířata smysluplně zapojit velký počet lidí a vytvořit tak početnou základnu aktivních členů, kteří budou organizaci spolutvořit a cítit se její plnohodnotnou součástí.

OBRAZ se zaměřuje nejen na vzdělávání jednotlivců, ale též na prosazování legislativních změn a dalších systémových reforem. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první významnou iniciativou.

V České republice je v současné době registrovaných 12 kožešinových farem. O pěti z nich můžeme mluvit jako o větších, jejich kapacita překračuje 1 500 zvířat. Chovanými zvířaty jsou převážně lišky, norci a činčily, výjimečně i fretky. Počet zvířat chovaných v celé České republice na kožešinových farmách se v roce 2014 pohyboval kolem 15 000. Toto číslo je orientační, vychází z čísel při dni kontroly Státní veterinární správy. Počet zvířat během roku výrazně kolísá, závisí na porodnosti, úhynech či usmrceních. V posledních letech zaniklo několik kožešinových farem. Zhoršující se ekonomická situace chovatelů znamená také zhoršující se „péči“ o zvířata. Zvířata na farmách trpí v nevyhovujících podmínkách. Jsou držena v příliš malých a nevhodných klecích, které jim neumožňují projevovat jejich přirozené chování. Podmínky nevyhovující etologii těchto divokých zvířat mají za následek zranění, onemocnění a různé poruchy chování jako je např. stereotypie nebo sebepoškozující chování. Zvířata jsou na farmách usmrcována, když jim není ani rok. Norci jsou zabíjeni výfukovými plyny, lišky elektrickým proudem, činčily zlomením vazu.

Klikněte pro větší obrázekSituace ve světě: Odhaduje se, že je ročně zabito kolem 90 milionů zvířat pro potřeby kožešinového průmyslu. Z faremního chovu pochází přibližně 85 % celosvětové produkce kožešin, zbylá část jde na vrub kožešinám získaných lovem. Zvířata se loví do pastí, tak aby kožešina byla co nejméně porušena. Tato metoda je barbarská, protože většinou nezpůsobí smrt přímo. Zvíře pouze zachytí a to pak postupně umírá i několik dní hladem, žízní a vyčerpáním. Kolikrát je nakonec dobito lovcem. Lov do čelisťových pastí je v celé Evropské unii zakázán, v USA, Kanadě a Rusku je ale takto krutě zabito na 9 milionů zvířat ročně. V celosvětovém měřítku je stále největším producentem liščích a norčích kožešin Evropa, ale v Číně se kožešinový průmysl rychle rozvíjí a velká část kožešin pochází právě odtud. Podmínky v Číně jsou velmi drastické i díky absenci jakýchkoliv zákonů na ochranu zvířat. Dalšími velkými producenty kožešin jsou USA, Kanada a Rusko.

Evropské farmy a zákonodárci jsou pod neustálým tlakem veřejnosti. Chovné podmínky jsou naprosto nevyhovující a zvířata v klecích trpí. Některé evropské země proto upravily svoje právní předpisy a chov tzv. kožešinových zvířat značně zpřísnily nebo dokonce úplně zakázaly. Úplný zákaz chovu kožešinových zvířat platí ve Velké Británii, Rakousku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Nizozemí, Slovinsku, Makedonii a Srbsku. Nepřímý zákaz zpřísňuje standardy chovu natolik, že ty se stávají nerentabilními a jsou prakticky znemožněny. Platí v Bulharsku a Švýcarsku. V Německu v roce 2016 vstoupí v platnost zpřísněné podmínky chovu kožešinových zvířat, velké množství farem už bylo zavřených, momentálně zůstalo v provozu ještě 8 kožešinových farem. Částečný zákaz platí v Dánsku a Švédsku, kde je zakázaný chov lišek, norci se nadále smí chovat.

V celé Evropské unii platí zákaz obchodu s kočičími a psími kožešinami a s výrobky z tuleňů.

obrancizvirat.cz

Pro psí (v)oči

Pro psí (v)oči je organizace, která pomáhá nacházet nové domovy pejskům z útulků. Organizace je nová, ale její zakladatelka Stáňa Strozschneiderová se v oblasti ochrany zvířat pohybuje dlouhá léta, začínala jako dočaskářka a má bohaté zkušenosti.

z. s. Pro psí voči sdružuje dobrovolníky, kteří se ujímají pejsků a mají je v dočasné péči. Nejnovější projekt, který se právě rozjíždí, je zacílen na staré psy z celé České republiky. Hledají se doživotní dočaskáři, kteří by se ujímali pejsků skutečně starých, deset let a více, a kteří by jim dopřáli dožít v prostředí skutečného domova.

Mimo to spolupracuje organizace Pro psí voči s jinými neziskovkami na nejrůznějších projektech. S organziací PESOS chystají vycházky, pochody a další akce, o kterých se dozvíte v reportáži.

Pokud byste se sami chtěli zapojit do některé z aktivit, jste vítání a více informací najdete na www.propsivoci.cz.

Než si osedlám koně

V dalším dílu seriálu Než si osedlám koně se zaměříme na uzdění.

Nabídka psů

Psí domov
Lukavice 222 (Rychnov nad Kněžnou)
tel. č: 608 524 973
č. účtu: 1240671369/0800
psidomovlukavice.cz

Klikněte pro větší obrázekOsmi nebo devítiletý kříženec GERY je veselý a temperamentní pes a velký „akrobat“, který hravě zdolává ploty. Potřeboval by proto pevný kotec na dobře oplocené zahradě, kde by mohl pobývat v nepřítomnosti paničky nebo páníčka. Gery by ale určitě zvládnul i bydlení i v bytě. S ostatními pejsky nemá problém, je nekonfliktní. V útulku je už dlouhou dobu, přitom je to skvělý pes, hodný, mazlivý…byl by to skvělý parťák i k dětem!

Klikněte pro větší obrázekTříletý kříženec belgického ovčáka FOX je nádherný mladý pes plný energie a radosti ze života! Fox je opravdu hodně živý, temperamentní a hlavně chytrý pes. Bude super parťákem k někomu aktivnímu, kdo mu dopřeje hodně pohybu a vymyslí mu i nějakou činnost, při které zaměstná i hlavu. Fox miluje lidi, hrozně rád si hraje a mazlí se a může jít bydlet i do rodiny s dětmi.

Klikněte pro větší obrázekBLEKIE je asi šestiletá fenka, kříženka německého ovčáka. Je to hodný, veselý a společenský pejsek. Miluje lidskou společnost a hlavně mazlení! A moc ráda jezdí autem. Blekie má hendikep, který ji ale vůbec nijak neomezuje a sama si ho nepřipouští. Jako štěně utrpěla zlomeninu levé zadní nožky, která špatně srostla a tlapka zakrněla. Proto Blekie na zadní nohu nedošlápne. Fenečka si zatím příliš radosti ze života neužila, ale snad se blýská na lepší časy.

Klikněte pro větší obrázekMUFÍK je už starší pejsek, který přišel do útulku ve velmi zanedbaném stavu. Téměř neslyší, špatně vidí a trošku kulhá. Přes to všechno je to zlatý a kontaktní pejsek, cizí prostředí útulku ho nijak „nerozhodilo“, při krátkém venčení se chodí ochotně s každým pomazlit, má zkrátka rád lidi. Mufíkovi hledáme opravdu klidný domov, kde by si zvyknul na své prostředí a na svého člověka, ve kterém by měl oporu. Byl by ideálním společníkem pro někoho staršího, nepotřebuje žádné dlouhé procházky, vlastně by mu stačila jenom zahrádka, plná mistička, teplý pelíšek a blízkost hodného člověka.

Klikněte pro větší obrázekAsi čtyřletý BÁRT je zpočátku je trochu ostražitý a nedůvěřivý, ale když si ho člověk získá, bude z něj vděčný společník. Od malička žil ve smečce, takže nemá problém s jinými pejsky ani fenkami. Naopak by byl rád, kdyby se dostal k někomu, kdo už pejska má. Nejvíc by se mu líbilo někde na zahrádce u rodinného domku. Bárt potřebuje pro začlenění do nového prostředí více času, aby si zvykl a zabydlel se. Byl by vhodným parťákem i k větším dětem, nehodí se k drobným domácím zvířatům.

Klikněte pro větší obrázekBLEK je šest let starý kříženec. Původní majitel ho týral hlady a bil. Kvůli tomu je k cizím lidem nedůvěřivý, ale když mu člověk dopřeje trochu času, získá v Blekovi věrného a vděčného kamaráda. Pejsek se hodí do bytu i na zahradu, ale ne k malým dětem.

Klikněte pro větší obrázekSID je asi sedmiletý kříženec. Je to hodný, mazlivý a učenlivý pes. Je vhodný spíše na zahradu k domečku, kterou by i ohlídal. S ostatními pejsky problém nemá, děti má rád, ale nehodí se ke kočkám či do domácnosti s drůbeží. Najde se pro Sida dobrý domov, kde ho budou mít rádi?

Klikněte pro větší obrázekDÉMON je šestiletý kříženec labradora. Je velice aktivní, umí základní povely, kromě dostatku pohybu potřebuje zaměstnávat hlavu, aby se nenudil. Hodil by se do sportovně založené rodiny nebo k domku se zahradou, která by mu poskytla dostatek pohybu. Démon by byl vhodným parťákem i k větším dětem! Je to pohodový pes, rád chodí na procházky, rád se mazlí. Potřeboval by už ale svého člověka!

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD