Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Unikátní projekt záchrany kriticky ohrožených druhů jeseterů

Vědci z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity představili unikátní projekt, který je založen na odchovu vzácných druhů jeseterů pomocí náhradních rodičů.

Jako nejvhodnější náhradní rodiče byli vybráni jeseteři malí. Tento druh patří k těm běžnějším a dospívá už ve čtyřech letech života. Pro srovnání: například jeseter velký nebo vyza velká patří mezi druhy, které pohlavně dospívají až v patnácti letech.

Proces oplodnění jeseterů malých probíhá v době, kdy se tyto ryby třou. Vědci vyvinuli jedinečnou metodu, s jejíž pomocí získávají kmenové buňky ohrožených druhů jeseterů a poté je transplantují do těla náhradních rodičů. Výzkum vede Ing. Martin Pšenička, Ph.D.

Jeseteři jsou velmi vzácní. V červené knize ohrožených zvířat je zapsáno hned 16 druhů jeseterů. Ve volné přírodě jsou tyto druhy už prakticky vyhubené. Hlavní příčinou je především nezákonný lov těchto překrásných ryb kvůli kaviáru.

Případ postřeleného havrana

Pracovníci Pražské zvířecí záchranky si za pět let svojí činnosti zvykli, že v důsledku neznalosti či lhostejnosti lidí se zraňují a trpí zvířata. S úmyslnou krutostí se naštěstí setkávají jen občas, ale i takové věci se dějí a rozhodně by neměly zůstat bez povšimnutí.

Na linku pražské zvířecí záchranky zavolala paní s tím, že na Novodvorském sídlišti poskakuje již několik hodin havran, který nemůže vzlétnout. Pracovníci záchranky havrana odchytili a odvezli k veterinární lékařce. Nejdříve se zdálo, že havrana porazilo auto, ale po vyšetření veterinářka zjistila, že havrana někdo postřelil. Uvnitř těla měl havran diabolku ze vzduchovky. Tu lékařka operativním zákrokem vyňala. Nicméně střela poškodila křídlení kost takovým způsobem, že havran už nikdy nebude moci létat a člověk, který po něm uprostřed sídliště plného lidí vystřelil, odsoudil ptáka k doživotnímu pobytu v záchranné stanici hl. města Prahy.

Trénink jako rozhovor

Ve třetím dílu miniseriálu Trénink jako rozhovor probereme nejčastější odpověď na otázku „proč má pes některé cviky viditelně raději než jiné?“.

Nabídka psů

Občanské sdružení Chov Hněvice
areál Čepro, a.s., Hněvice u Štětí
tel.: 731 713 465
www.chovhnevice.cz

Klikněte pro větší obrázekREXÍKOVI je už třináct let. Kvůli starému a již dávno zhojenému úrazu na levé pacce, chodí většinou po třech. Jeho handicap mu ovšem v chůzi nijak nebrání a Rex se velmi rád proběhne. Je hodný, veselý a stále ještě dost aktivní. Je vhodný k dětem, i těm malým. Zasloužil by si dožít u hodných lidí v domečku se zahrádkou.

Klikněte pro větší obrázekSEBASTIAN je velmi příjemný tříletý pejsek, který vyhledává lidskou společnost. Na vodítku chodí spořádaně a je vděčný za každou pochvalu i pohlazení. Je nekonfliktní a opravdu velmi milý. Sebastian se hodí se spíše na zahrádku s přístupem do tepla, nebo do bytu, ale s pravidelnými procházkami.

Klikněte pro větší obrázekFILIP pochází z velké smečky psů, která žila na téměř opuštěném pozemku. Filípek byl po příchodu do útulku velmi vyděšený a dlouho k sobě nikoho nepustil. Teď už se to hodně zlepšilo, ale při manipulaci je stále dost rezervovaný a nedůvěřivý. Ze všeho nejvíc miluje dlouhé procházky. Kvůli své krátké srsti i malému vzrůstu ho doporučuji spíše do bytu, pokud ale máte zahrádku, bude z něj i dobrý hlídač. Filípek je slepý na jedno oko, ale nijak mu to nevadí. Kdo by měl o Filipa zájem, musí mít dostatek zkušeností s chovem psů a opravdu hodně trpělivosti. Filipova výchova by měla být postavena pouze na pozitivní motivaci. Nehodí se k dětem.

Klikněte pro větší obrázekKříženka staforda a německého ovčáka ANGIE hledá trošku zkušenějšího pána nebo paničku. Bylo by jí dobře v domečku se zahrádkou, ale při troše trpělivosti může bydlet i v bytě. K ženám je milá, starším mužům na první setkání příliš nevěří, pokud se ale přesvědčí, že se nic zlého neděje, nemá nejmenší problém. Angie se nehodí k dalším zvířatům a pokud by měla jít do domácnosti, kde žijí děti, měly by být odrostlejší.

Klikněte pro větší obrázekTONÍK je asi šestiletý kříženec trochu většího vzrůstu. Umí sedni a dej pac. Toník je takový milý méďa vděčný za každé pohlazení. Na vodítko je zvyklý, s fenkami nemá problém, pejsky si vybírá, ale vyloženě agresivní není na žádného. Hodí se spíše k větším dětem. Rád by bydlel v domečku se zahrádkou. Toník není vhodný do strážní služby!

Klikněte pro větší obrázekFERDA prožil většinu života ve smečce psů, kterou nikdo nekorigoval. K lidem je proto velmi nedůvěřivý, ale dělá pokroky – už se nechá pohladit. Na vodítko si teprve zvyká, ale ven chodí velmi rád. Pokud se Ferdíka ujme člověk, který mu dopřeje čas na to, aby pochopil, že už mu nic nehrozí, bude Ferda vděčným a spokojeným psem.

Klikněte pro větší obrázekBRUNO skončil v útulku, protože jeho milovaná panička odjela do zahraničí a pejska si sebou vzít nemohla. Pejsek úplně ztratil chuť k životu a vůbec nechápal, proč se ocitl v útulku. Nyní už je Bruno se svou ztrátou smířený a pomalu začíná komunikovat. Nehodí se k dětem. Brunovi by bylo nejlépe u hodných lidí, kteří bydlí v domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázekPětiletý staford SAM se toulal po městě. Do útulku ho přivezla městská policie. Chudák pejsek si asi prožil své. Bojí se každého, kdo vezme do ruky nějaké nářadí, nebo klacek. Ale jinak na lidstvo nezanevřel a zvolna se vzpamatovává. Najde se pro Sama klidný, bezpečný domov plný lásky?

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD