Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Asistenční psi – Liga vozíčkářů

Liga vozíčkářů pomáhá získat svým klientům asistenčního psa. Takový pejsek dokáže své paničce či páníčkovi podat věci spadlé na zem, zvonící telefon, otevírat dveře, pomáhat při svlékání, polohování v posteli, asistovat při procházkách a podobně. Kromě toho boří komunikační bariéry mezi svým majitelem a okolím a je věrným kamarádem a společníkem.

Výcvik asistenčních psů je individuální, podle potřeb klienta. Probíhá v domácím prostředí u trenérů, kteří pejska naučí všemu potřebnému. Asistenční pes pro záchvatová onemocnění je speciálně vycvičen pro zvládnutí situací při záchvatech diabetu, epilepsie, kardio, narkolepsie apod. Takto vycvičený pes může zachránit život tím, že včas přivolá tlačítkem alarmu pomoc, podá v průběhu záchvatu inzulínové pero, dýchací pomůcky, léky atd. Asistenční signální pes je pomocníkem pro neslyšícího člověka, kterému nahrazuje „uši“ – oznamuje zvonek u dveří, přijetí zprávy SMS, pláč dítěte a další zvuky, se kterými se v životě setkáváme. Terapeutický pes je výborným pomocníkem lidem trpícím autismem, nebo nervosvalovými problémy apod.

V reportáži se seznámíte nejen s průběhem výcviku a dalšími informacemi, jako například, jak lze získat asistenčního pejska apod., ale také s konkrétními případy lidí, kterým asistenční pes doslova změnil život.

www.ligavozic.cz

Otravy u zvířat

V poslední době se majitelé zvířat poměrně často potýkají s otrávenými návnadami, které jsou nastražené v ulicích měst. Někdy jsou návnady otrávené, jindy v nich jsou zamaskované hřebíky, každopádně se vždy jedná o jasný záměr zvíře, které takovou návnadu pozře, usmrtit. Proč to někdo dělá, nemá snad ani cenu řešit. Kdo může tak moc nenávidět zvířata, že je schopen něčeho takového?

Nicméně, jak se zachovat, když se něco takového stane? Jak správně postupovat při podezření na otravu? Čemu se vyhnout, co určitě nedělat? Je postup při otravě stejný u koček i u psů? A mnoho dalších otázek položíme veterinárnímu lékaři, abychom se dozvěděli, jak se v takovém případě chovat.

Zajímaly nás také motivy člověka, který je něčeho takové schopen a proto jsme se obrátili na psychologa. A o trestním postihu nám poskytla informace zase právnička.

Pomáháme jim přežít

V dalším dílu miniseriálu se zaměříme na chov mloků skvrnitých.

Nabídka psů

Útulek pro psy Němčovice
odchytové zařízení mikroregionu Radnicko
tel. číslo: 603 315 320
č. účtu: 19620381/0100
www.utulek.nemcovice.cz

Klikněte pro větší obrázekKAZAN je tříletý kříženec labradora. V útulku je už dva roky. Kazan je mladý aktivní pes ve výborné kondici, vhodný ke sportovně založeným lidem. Potřebuje pevné, ale laskavé vedení. Nejlépe by se mu líbili bydlení v domku obklopeného zahrádkou.

Klikněte pro větší obrázekRoční WENDY je zpočátku plachá, alej jakmile si na vás zvykne, už se od vás nehne. Wendy je vděčný a nenáročný pejsek. Miluje běhání po zahradě a na procházkách ve společnosti paničky nebo páníčka. Když ji necháte chvilku o samotě, zabaví se, nic neničí. Wendy je kříženka labradora a staforda. Výborně hlídá.

Klikněte pro větší obrázekOMAR je šestiletý kastrovaný pes. Povahu má milou, kamarádskou a je úplně bezproblémový. Omárek se hodí ke každé věkové kategorii. Legraci si s ním užijou jak děti, tak starší lidé, kterým bude věrným společníkem.

Klikněte pro větší obrázekSpolečenský pes, vhodný ke hlídání objektů. Tak by se dal charakterizovat pětiletý NOR. K lidem je přátelský, poslouchá, je vyrovnaný a hned tak něco ho nerozhodí. Ovšem jiné pejsky rád nemá, to by nedělalo vůbec dobrotu. Najde se pro Nora spolehlivý člověk, který mu nabídne společnou cestu životem?

Klikněte pro větší obrázekGREGOR je dva roky starý kříženec loveckého plemene. Je to pejsek velmi milý a bystrý, ale vyžaduje neustálou pozornost člověka. Gregor se cítí velmi dobře ve společnosti dětí, se kterými rád dovádí. Tento pejsek potřebuje, aby si ho osvojil někdo, kdo na něj bude mít hodně času.

Klikněte pro větší obrázekČtyřletý GION je již socializovaný pejsek z pozďátecké množírny. Spoustu věcí se už naučil, ale je to chronický útěkář. Je proto nutné si Giona hlídat. Jinak je to milý pes, vděčný za jakoukoliv pozornost a vlídné zacházení. Děti v podstatě ignoruje, nemá o ně zájem. Dopřejte Gionovi poznat bezpečí domova.

Klikněte pro větší obrázekVelmi plachá fenka jezevčíkovitého typu a drobného vzrůstu slyší na jméno JENNY. Chuděra si prožila své – je z pozďátecké množírny a zanechalo to na ní následky. Jenny je velmi nedůvěřivá a tak potřebuje, aby se našel hodný a trpělivý člověk, kterému bude moci začít věřit. Z Jenny se poté vyloupne neodolatelná společnice.

Klikněte pro větší obrázekEMAN. Pětiletý, velmi hravý a kamarádský pes. Vášnivý aportér a sportovec. Nejlépe by se hodil k aktivním mladým lidem, kteří by mu dopřáli hodně pobytu venku a možná i nějaký ten psí sport. Eman je kříženec staforda.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ZJ ST AD