Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Farma Skalka při Centru sociálních služeb Tloskov

Klikněte pro větší obrázekCentrum sociálních služeb Tloskov nabízí pomocnou ruku především osobám s mentálním postižením od dětského věku až po dospělost. Snahou je, aby klienti získávali stále větší samostatnost v rámci svých možností a aby jejich závislost na okolí byla co možná nejnižší.

Součástí centra je zvířecí farma Skalka. Radost z kontaktu se zvířetem je známá. U lidí, kteří mají nějaký handicap, může zvíře působit jako neformální terapeut a v mnoha případech dokáže více než člověk.

Na farmě probíhají různé aktivity: pracovní terapie a zooterapie. Při pracovní terapii jde o to, že se stabilní skupina klientů pod vedením odborného personálu podílí na zajištění chodu farmy a pečuje o zvířata. Zooterapie je určená všem klientům, kteří se mohou přijít potěšit se zvířaty, v případech, kdy to nejde, docházejí zaměstnanci farmy se zvířátky za klienty. To se týká především imobilních klientů s těžkým mentálním postižením. Zooterapie probíhá prostřednictvím tří klisen, ovce, kozy, králíčků, dvou psů, miniprasátka, kočky, myšek, morčat, rybiček, činčil. Při nepříznivém počasí je k dispozici místnost, kde se klienti mohou setkávat s drobnými zvířaty, hrát si s nimi, pomazlit, se, učit se apod. Zooterapie je především o prožitku.

V reportáži se seznámíme s prostředím CSS Tloskov, navštívíme farmu Skalka a její zvířecí obyvatele. Setkáme se i s několika klienty a přesvědčíme se o tom, jak moc jim zvířata pomáhají.

Nadační fond Psí naděje

Klikněte pro větší obrázekNadační fond Psí naděje pomáhá ztraceným a týraným psům prostřednictvím webového portálu. Zaměřuje se zejména na pejsky z útulků a psy bez domova. Snaží se o propojování informací na webu a z útulků, umožňuje vložení zprávy o ztraceném či nalezeném zvířeti. Kromě toho nabízí cenné rady z oblasti péče o psy, informace o veterinárních klinikách nebo třeba o problémech s výchovou pejsků. Nadační fond Psí naděje pořádá také sbírky na konkrétní projekty, které jsou zaměřeny na pomoc psům.

Miniseriál z českých zoo: Pomáháme jim přežít

V dalším díle našeho miniseriálu zjistíme něco o podpoře ochrany ohrožených druhů Filipín, Záchranného centra Talarak.

Nabídka psů

Animal rescue – Odchytová služba a útulek
Novohradská 146, České Budějovice
telefon: 777 214 680
číslo účtu: 5121511301/4000
www.animal-rescue.cz

Klikněte pro větší obrázekBOB, nebo chcete-li, BOBEŠ je kříženec jezevčíka a možná i bígla. Jsou mu asi dva nebo tři roky, je kastrovaný, očkovaný a označený mikročipem. Bobeš je trochu svéhlavý pes, velmi závislý na přítomnosti lidí. Není vhodný do domácnosti, kde jsou jiná zvířata, protože je to náruživý lovec. Na vycházkách je nutné ho vodit na vodítku. Nerad zůstává doma sám. Ostatní pejsci mu nevadí.

Klikněte pro větší obrázekAsi desetiletý střední knírač KAREL je očkovaný a čipovaný. Karel je téměř slepý a velmi špatně slyší. Díky tomu se špatně orientuje v neznámém prostředí a při leknutí se může bránit. Po přijetí do útulku mu byla ostříhána zplstnatělá srst, bylo mu odstraněno obrovské množství klíšťat (asi 300) a léčil se s podezřením na klíšťovou encefalitidu. Nyní se jeho stav postupně zlepšuje. Je vhodný do klidného, stálého prostředí, bez malých dětí a jiných zvířat.

Klikněte pro větší obrázekDAX je asi rok a půl starý kříženec. Je očkovaný, označený mikročipem a čeká na kastraci. Dax je odrostlé štěně. Z neznámých podnětů má strach, ale když pochopí, že mu nic nehrozí, rád si hraje. S jinými pejsky vychází dobře a cítí se s nimi lépe, než když je sám.

Klikněte pro větší obrázekRotvajlerka KÁČA je asi šest až osm let stará. Jako ostatní pejsci v útulku i ona je očkovaná a čipovaná. Káča je hodná, poslušná a mazlivá fenka. Byla nalezena vyhublá a zubožená a ještě teď je na ní vidět, že potřebuje nějaké to kilo přibrat. Nejvhodnější pro ni bude bydlení v domečku se zahrádkou. Společnost lidí si velmi užívá.

Klikněte pro větší obrázekPětiletý zlatý retrívr FLOP je očkovaný a čipovaný. Flop je veselý a bezproblémový pes. Byl nalezen se zanedbanou a zplstnatělou srstí, která je postupně vyčesávána, a tak se z něj stává opravdový fešák. Je čistotný a společenský. Uvítal by bydlení v domku se zahrádkou, ale při dostatečné aktivitě při venčení nepohrdne ani bydlením v bytě.

Klikněte pro větší obrázekPětiměsíční kříženka teriéra ROXY je maličko ustrašené, odrostlejší štěně, které potřebuje získat důvěru a sebevědomí, aby si mohlo bezstarostně hrát. Roxy byla vrácena z adopce po srdeční slabosti, neboť noví majitelé se obávali, že nebudou schopni hradit případnou léčbu. V současné době probíhají vyšetření, která mají objasnit příčinu zdravotních obtíží Roxinky. Ale i tak bychom byli rádi, kdyby se pro ni našel někdo, kdo by jí dopřál šťastný život.

Klikněte pro větší obrázekTříletý BOJAR je kastrovaný, očkovaný a čipovaný. Bojárek je pejsek odebraný ze špatných podmínek, přemnožené smečky 26 psů, kde s ním nebylo hezky zacházeno. Je to pes střední až větší velikosti (26 kg). S ostatními pejsky vychází poměrně dobře. Má rád lidi, ale pro špatné zkušenosti s muži, má raději ženy. Je zvyklý žít venku. Na vodítku trochu tahá.

Klikněte pro větší obrázekGOLDIE, anglický kokršpaněl, fena, 10 let a více, očkovaná, čipovaná. Goldie přišla ve velmi zuboženém stavu – vyhublá (nyní 12,5 kg, ale původní váha v době příjmu byla 8 kg), při příjmu měla dredy na uších a nohách (ty už jsou odstraněné), nádory na mléčných žlázách (nyní již odoperovány), rána na boku – asi prasklý vřed (operativně odstraněno). Je moc hodná, při veterinární prohlídce i odstraňování dredů neuvěřitelně trpělivá. K dětem je hodná, ale je nutné mít samozřejmě jejich kontakt pod dozorem, jelikož si hlídá pelíšek a jídlo (před dospělými ne, jen před dětmi a pejsky). Doma neštěká, neničí, hodně času prospí, na vodítku chodí hezky, může i na volno, ale jen tam, kde není silnice atd. (Neuteče, ale jak hůře slyší, nemá dobré přivolání). Je čistotná. Nemá moc ráda ostatní pejsky, při procházkách si sice na ostatní dokáže zvyknout, ale doma by asi byla radši jedináček. S kočičkami je ale kamarádka.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ZJ ST AD