Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Ochrana mořských želv

Klikněte pro větší obrázekMořské želvy patří ke kriticky ohroženým druhům. V Indonésii žije šest ze sedmi světových druhů. Čtyři z nich tam kladou vejce. Proč jsou mořské želvy na vyhynutí? Co je nejvíce ohrožuje? Jak je lze chránit? To vše jsou otázky, které padnou v reportáži, na kterou se budete moci podívat v dalším dílu našeho pořadu.

Hana Svobodová se věnuje ochraně mořských želv už od osmnácti let, kdy se poprvé zúčastnila dobrovolnického projektu na ochranu mořských želv v Mexiku. Na vysoké škole se zaměřila na toto téma také ve své bakalářské a později i magisterské práci. Zaujala ji oblast jihovýchodní Asie, a tak se vydala od Indonésie, kde působila již čtyřikrát. Nejdříve pracovala v místních centrech na ochranu mořských želv jako dobrovolnice, později si ji začala centra sama zvát jako odbornou poradkyni. V únoru 2014 se vydá do Indonésie po páté a začne pracovat pro ochranu mořských želv na plný úvazek – bude mít na starosti jedno centrum. Kromě přímé ochrany mořských želv se bude věnovat také osvětě, a to nejen místních, ale i turistů.

Klikněte pro větší obrázekOchrana mořských želv zdánlivě není složitá. Stačí uchránit vejce před predátory, mezi něž se, bohužel, řadí i člověk. Problémem je nejen sběr vajec, ale i skutečnost, že někteří lidé sbírají malé želvičky hned po vylíhnutí a chovají je pro své potěšení. Mořská želva však patří do volného moře a život v zajetí jí nesvědčí. Uměle odchované želvičky totiž ztrácejí přirozené instinkty a později nejsou schopné na znovunabyté svobodě přežít. Většina z nich se však dospělosti ani nedožije, neboť velmi často umírají ve špinavé, často sladké vodě, nebo na nejrůznější zranění způsobená životem v nevhodných bazénech. Dospělé želvy jsou zase loveny pro želvovinu. Problémem je také rybolov a znečištěné moře. Želvy si pletou například igelitové sáčky s medúzami (kterými se přirozeně živí) a po jejich požití hynou.

Do ochrany mořských želv se může zapojit každý. Způsobů je mnoho: od dobrovolnictví až po osvětu či pomoc s organizování nejrůznějších výstav a přednášek. Zvyšovat informovanost o problémech mořských želv tak, aby si lidé uvědomili, že je lepší tyto krásné starobylé tvory chránit než přispívat ke snižování jejich populací.

Více informací najdete na www.morskezelvy.cz a www.facebook.com.

Adopce zvířat z Toulcova dvora

Klikněte pro větší obrázekChcete se stát adoptivním rodičem některého zvířátka na Toulcově dvoře? Ukážeme vám zvířata, která ještě žádného adoptivního rodiče nemají. Adoptivním rodičem se může stát každý, kdo uhradí příspěvek na krmivo a stelivo vybraného zvířátka. A nemyslete si, takové adoptivní rodičovství přináší i určité výhody. Nechte se překvapit a podívejte se na reportáž.

Více informací najdete na www.toulcuvdvur.cz.

Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci

V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o užovce podplamaté.

Nabídka koček

Kočičí depozitum o. s. Mourek – nový život kočkám
Bulharská 272, Jaroměř
telefon: 608 559 245, 605 751 717
číslo účtu: 2800494511/2010
www.utulek-kocky.eu

Klikněte pro větší obrázekMRŇOUSEK je tříletý kocourek. Z kočičího koncentráku přišel do depozita ještě se svými třemi sourozenci. Všichni byli hubení a nemocní. Mrňousek na tom byl nejhůř a vypadalo to, že nepřežije. Trvalo dlouho, než se Mrňouskovi přestaly vracet různé neduhy. Teď je už ale kocourek bez problémů a hledá nový domov. Je moc milý, mazlivý a hravý. Mrňousek je čistotný a kastrovaný.

Klikněte pro větší obrázekSNĚHURKA je tříletá milá, klidná a mazlivá kočička. Je čistotná, hravá, snáší se dobře s ostatními kočičáky, na nikoho neútočí. Pěkně a ráda baští. Pro miloučkou Sněhurku hledáme umístění v klidném prostředí, nejraději u starších lidí, kteří na ní budou mít dostatek času. Sněhurka uvítá v novém domově jinou kočičku, ale není to podmínkou. Sněhurka je zatím zvyklá jen v bytě, ale moc ráda by chodila i ven. Je kastrovaná.

Klikněte pro větší obrázekJmenuje se LÍZINKA a je jí asi jeden a půl roku. Tahle milá, hodná a klidná kočička se ráda mazlí. Dříve žila na statku a jedla jen to, co si ulovila a k tomu namočený chleba, který kradla slepicím a spala ve stodole. Teď jí ale Lízinka už něco úplně jiného a spí v posteli. Tak s tím prosím počítejte. Ráda by chodila i ven, ale jen v bezpečné lokalitě. Je čistotná a kastrovaná. Ostatní zvířata jí nevadí – i na pejsky je Lízinka zvyklá.

Klikněte pro větší obrázekLACHTÍK je milý, hodný a klidný kocourek. Rád baští, zvlášť v oblibě má vařené kuře. Je hravý, s kočkami se snáší, ale pokud mu nějaká nepadne do oka, tak to dokáže dát najevo. Lachtík je velký mazel a mohl by jít do nového domova jako jedináček, nebo s nějakou hodnou kočičkou. Pro Lachtíka hledáme umístění v bytě, nejraději u starších lidí, kteří by na něj měli dost času. Lachtík je kastrovaný. Jsou mu tři roky.

Klikněte pro větší obrázekRoční kočička ČERTINKA byla odchycena se svojí maminkou a sourozenci, když jí byli asi čtyři měsíce na jednom statku v Klenech. Trvalo deset dní, než se podařilo kočičky pochytat. Čertinka je moc hezká kočička, pěkně baští, je čistotná a kastrovaná. Pokud by to někdo trpělivý a laskavý chtěl s Čertinkou zkusit, mě by jí nabídnout bezpečný domov v klidném prostředí bez jiných zvířat.

Klikněte pro větší obrázekAsi dvouletá ŠIŠKA byla nalezena v noci na nádraží. Je to moc hodná kočička, ráda se mazlí, ale k cizím lidem je nedůvěřivá. Miška je čistotná, kastrovaná. Zatím bydlela jen doma s přístupem do voliéry. Ven se moc nehrne. Hledáme pro ni umístění v bytových podmínkách, v klidném a milujícím prostředí.

Klikněte pro větší obrázekKULÍŠEK je asi čtyřletý kocourek. Byl nalezený u kontejneru. Je moc hodný, milý a mazlivý. Naprosto nekonfliktní, čistotný. I když vypadá díky své postavě trochu starší – rád totiž baští – je hravý a dokáže se neuvěřitelně rozpohybovat. Pro Kulíška hledáme láskyplný domov v bytových podmínkách – je totiž velmi důvěřivý a s každým kamarád. Kulíšek je kastrovaný.

Klikněte pro větší obrázekLILINKA je asi dvouletá kočička, má nefunkční pravou přední nožičku. To ale miloučké Lilince v ničem nepřekáží. Vyskočí si a doběhne, kam potřebuje. Lilince vadí velké kočičí společenství, a tak bychom pro ni potřebovali rychle najít nový domov. Lilinka je milá, hravá a mazlivá. Ráda baští, je čistotná a kastrovaná. V bytě by měla být jediným zvířátkem.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ZJ ST AD