Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Obojživelník a plaz roku 2013

Obojživelník a plaz roku jsou vyhlašováni každoročně v jarním období. Pro letošní rok se jimi stali čolek velký a užovka podplamatá. Tito dva tvorové jsou lecčím zajímaví a vy budete mít možnost dozvědět se o nich více.

Čolek velký (Triturus cristatus) je největší u nás žijící zástupce čolků. Dosahuje velikosti až 18 cm, samci jsou menší než samičky. Zbarvení má čolek velký svrchu tmavé, břicho má barvu sytě žlutou až oranžovou. Domovem čolka velkého jsou vodní nádrže nebo mírně tekoucí vody. V březnu, když teplota dosáhne 5°C se čolek velký přesouvá ze zimoviště, který jsou obvykle nory v zemi, do vody, kde žije až do konce července; někteří jedinci však setrvávají ve vodě celoročně. Čolek velký se živí hmyzem, larvami, plži, červy a vodními korýši. V České republice je čolek zákonem chráněný a patří mezi silně ohrožené druhy.

Užovka podplamatá je 70–100 cm dlouhý had. Samice bývají větší. Zbarvení tohoto druhu užovky je velmi proměnlivé – od olivově zelené, přes šedou až po okrovou. Na hřbetu má užovka podplamatá tmavé skvrny uspořádané do šachovnice nebo v příčných či podélných pruzích. Břicho má barvu bílou, žlutou nebo oranžovou s tmavými skvrnkami. A aby to nebylo moc jednoduché, v přírodě můžete narazit i na zcela černou užovku podplamatou. Užovka podplamatá je vázána na vodní prostředí, obývá například slepá říční ramena nebo vodní nádrže. Je velmi zdatný plavec a ráda se potápí. Pod vodou vydrží až 16 minut. Živí se drobnými rybkami, obojživelníky a larvami.

Více informací najdete např. na: www.biolib.cz

Miniseriál: Rozeznáte je?

V našem miniseriálu z Plzeňské ZOO se dozvíme, jak rozlišit krokodýla a aligátora.

Georges Chapouthier „Zvířecí práva“

U příležitosti vydání českého překladu knihy Droits de l′animal / Zvířecí práva proběhla s jejím autorem Georgesem Chapouthierem ve Francouzském institutu v Praze přednáška.

Klikněte pro větší obrázekMají zvířata nějaká práva? Z dnešních zákonů na ochranu zvířat vyplývá, že mají přinejmenším práva na to, abychom je netýrali a bezdůvodně nezabíjeli. I jejich právní postavení v Evropě postupně doznává kvalitativní změny: zvířata už nejsou pouhými věcmi, nýbrž citlivými bytostmi. Statistiky opuštěných a týraných domácích zvířat, současná situace hospodářských, kožešinových, laboratorních, ale i divokých zvířat nicméně svědčí o tom, že ochranářské snahy stále narážejí na mnoho překážek.

Nebylo by tedy efektivnější přejít od konceptu ochrany zvířat ke konceptu zvířecích práv? Deklarovat tato práva, přiznat zvířatům právní subjektivitu a změnit tak jejich dosavadní status pouhého objektu práva? Je možné něco takového v současné západní společnosti realizovat? Právě těmto a dalším otázkám je věnována kniha Georgese Chapouthiera Zvířecí práva.

Georges Chapouthier se narodil v roce 1945. Vzděláním je biolog a filosof, působil jako vedoucí pracovník v Národním centu pro vědecký výzkum (Centre national de la recherche scientifique – CNRS), kde se po celou dobu své kariéry věnoval výzkumu v oblasti paměti. V 80. letech pracoval G. Chapouthier s Jeanem Rossierem v neurofyziologické laboratoři na hledání souvislostí mezi stresovým zatížením a pamětí. Výsledky jejich práce byly publikovány v prestižním časopisu Nature.

Georges Chapouthier se věnuje problematice zvířecích práv, zabývá se zvířecími protokulturami (něco, co se zvířata naučí a předávají si to jako genetickou informaci) a zkoumá, nakolik svědčí o kontinuitě mezi člověkem a zvířaty z hlediska etického a estetického cítění a jaké důsledky lze z této kontinuity pro vztah ke zvířatům vyvodit.

G. Chapouthier je také členem Státního výboru pro etickou reflexi pokusů na zvířatech (Comité National de Réflexion Ethique sur l′Expérimentation Animale – CNREEA), jehož posláním je vnášet do vědeckého výzkumu etický rozměr.

Nabídka koček

O s. Další šance
depozit: Azýlek u Bucifálka
Žandov u České Lípy 18
telefon: 722 789 385
číslo účtu: 236897918/0300, variabilní symbol: 2573
www.azylek-bucifalek.estranky.cz

Klikněte pro větší obrázekAsi desetiměsíční kočička ELSA byla odchycena společně s dalšími sourozenci ve Dvoře Králové. Byla na tom zdravotně dost špatně a měla namále, ale vše dobře zvládla. Teď je z ní zdravá, čilá a zvědavá kočičí holčička, která se moc ráda mazlí, ale jen když sama chce.

Klikněte pro větší obrázekTři a půl roku stará kočička BERUŠKA skončila v útulku kvůli náhlé alergii původní paničky. Obě nesly odloučení velmi špatně, ale nedalo se nic dělat. Nyní už je Beruška po kastraci a čeká na svůj nový domov, kde ji budou milovat.

Klikněte pro větší obrázekMOUREK je desetiměsíční kocourek, který neměl start do života moc šťastný. Naštěstí se našla hodná paní, která ho pomohla i s jeho sourozenci odchytit. Mourek se ze všech útrap rychle vylízal. Je to klidný kocourek, zpočátku trochu nedůvěřivý, ale jak si na vás zvykne, už vás neopustí. Abychom nezapomněli – miluje sušené rybičky.

Klikněte pro větší obrázekČÍRA je asi čtyřletá kočička, kterou přivezla původní panička do útulku, protože už si ji nemohla nechat. Na Číru se ale pravidelně informuje a pošle i něco na přilepšenou, ale nebojte, pokud se kočičky ujmete, bude jen a jen vaše. Číra má trochu ostřejší povahu, pokud se jí něco nelíbí, někdy i sekne, ale jinak je to úplné zlatíčko.

Klikněte pro větší obrázekDvouletý ČIKO skončil v útulku už jako čtyřměsíční koťátko. Měl tehdy naražená žebra a spoustu pohmožděnin – prý zlobil, tak mu občas nakopali. Nyní je z něj pěkný a spokojený kocourek, který už na všechny útrapy zapomněl. Bohužel mu ale „chutnají“ kabely pod proudem, takže není vhodný do bytu, spíš by se mu líbilo v domku se zahrádkou.

Klikněte pro větší obrázekBETONKA je asi rok a půl stará kočička. V létě měla koťata, i když ještě sama byla kotě. Podle toho také její koťátka dopadla, Betonka se o ně odmítla starat a koťátka musela k náhradní mamině. Teď už je Betonka vykastrovaná a čeká na nový domov, kde jí dají hodně lásky.

Klikněte pro větší obrázekŠTĚPÁNKU našli u silnice, kde porodila mrtvá koťátka. Kočička ještě není docela v pořádku, ale nebude dlouho trvat a bude se moci stěhovat k novým majitelům, kteří jí pomohou zapomenout na všechny útrapy.

Klikněte pro větší obrázekPRVŇÁČEK je úplné „pidi“ kotě, ještě si rádo vezme lahvičku s dudlíčkem, ale papá i samo. Je to první koťátko, které se narodilo v Bucifálku, proto jméno Prvňáček. Vyhledává lidskou společnost a nejraději se usadí za krkem nebo pod mikinou u srdíčka. Prvňáček bude maximálně rozmazlený a moc se těší na svou novou rodinu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST