Úvod » Tagy » mimotělní oběh » Robotická operace srdce

Robotická operace srdce

Přidat do oblíbených

7. 1. 2009

Robotická operace srdce

Nedávno se u nás odehrála naprosto mimořádná operace – robotický systém da Vinci poprvé v České republice operoval na otevřeném srdci, kdy je pacient připojen na mimotělní oběh, avšak při zavřeném hrudníku. Nové technologie umožnily připojit pacienta na mimotělní oběh malými řezy v třísle a na krku, takže výsledná operace je kombinací dvou unikátních moderních technologií – mimotělního oběhu s možností uzavření hlavní srdeční cévy a ochrany srdce přes periferní cévy, a robotické miniinvazivní technologie, která umožňuje provést operaci uvnitř srdce bez otevření hrudníku.
Tímto postupem se operuje defekt mezisíňové přepážky, což je vrozené onemocnění, při kterém mezi levou a pravou síní srdeční vzniká otvor, který způsobuje míchání okysličené a neokysličené krve v těle. Část těchto defektů lze uzavřít katetrizačně pomocí speciálního košíčku, u některých to však není možné, a právě tito pacienti jsou pak určeni k chirurgické léčbě. Ta se dosud prováděla pouze za otevření hrudního koše. Robotická technologie nyní představuje jediný způsob, který umožňuje uzavření defektu mezisíňové přepážky chirurgickou cestou bez otevření hrudníku.
Robotické operační systémy představují pro pacienta tu nejvyšší možnou bezpečnost, jakou je možné při operaci dosáhnout. Menší poranění hrudní stěny znamená především rychlejší rekonvalescenci – zatímco zhojení řezu ve středu hrudníku trvá obvykle šest týdnů, vpichy přes hrudní stěnu se zahojí do týdne. Nelze pominout také kosmetickou stránku tohoto miniinvazivního zákroku – pacientovi nezůstává jizva a léčba je tedy plně srovnatelná s katetrizací. Na rozdíl od něj však v srdci pacienta nezůstává žádný „cizí“ materiál a defekt se uzavírá stehem či s použitím vlastní tkáně.

Účinkující:
MUDr. Štěpán Černý, CSc.,
primář Kardiochirurgického oddělení
Centrum robotické chirurgie Nemocnice Na Homolce

Kontakty:
Kardiochirurgické oddělení
Nemocnice Na Homolce
Roentgenova 2
150 30 Praha 5
Tel. sekretariát: 257 272 597
Fax sekretariát: 257 272 587
Email: kcho@homolka.cz

Petr Zrno

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější