Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí. V Jeseníkách na stráži – dokument o pohledu dobrovolníků na státní systém ochrany přírody, Nedej se plus a Občanské noviny

Když se Stanislav Zámečník z Ostravy před lety přidal k dobrovolným strážcům přírody v Jeseníkách, očekával, že bude hlídat krajinu před neukázněnými turisty a sběrači borůvek. Postupně však zjistil, že Jeseníky ohrožuje především ten, kdo by měl o ně pečovat nejvíce – tedy stát a jeho systém ochrany přírody. Před třemi lety se proto Stanislav Zámečník do Jeseníků z Ostravy přestěhoval, na své chalupě ve Světlé Hoře provozuje farmu a spolu s dalšími lidmi z nevládních sdružení usiluje o záchranu Národní přírodní rezervace Praděd.

Vstupuje do správních řízení, brzdí a opravuje rozhodnutí správy CHKO, osobně jedná s Ministerstvem životního prostředí i Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky a žádá, aby jejich státní úředníci dělali svou práci. „Nejsem žádný zelený extremista. Mám ale Jeseníky rád a záleží mi na tom, aby jejich vzácná příroda tady pro nás zůstala,“ říká odhodlaný, přesto přísně racionální, více než padesátiletý muž.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD HD
ŽánrDokument