Dostanou se někdy turisté na Zlatohorsku do monumentálního jícnu propadlé rudné štoly zvané Žebračka? Režie M. Petrov

Zavřené okno geologického vesmíru je nový monument krajiny v podhůří Jeseníků. Desítky metrů hluboký jícen starého důlního díla jménem Žebračka nedaleko Zlatých Hor připomíná obří jeskyni, kterou však nevytvořila sama příroda, ale lidé. Ještě v 90. letech 20. století tady horníci těžili měděnou rudu a vytvořili tak ohromné podzemní prostory. Zemský povrch nad nimi se ale propadl a vzniklo místo, které v České republice zřejmě nemá srovnání.

Mezi horníky, kteří tady pod zemí před lety pracovali, byl také Josef Šmoldas. Milovník Jeseníků a hornické historie tohoto zlatonosného kraje nejdříve Žebračku v hlubinách budoval, teď se ji také snaží zachránit. Ještě před dvěma lety hrozilo totiž nebezpečí, že státní podnik Diamo, který stará důlní díla spravuje, utratí stovky milionů korun a nechá unikátní umělou jeskyni zasypat.

Tomu se už podařilo zabránit, Josef Šmoldas ovšem pořád ještě není spokojený. „Tak nádherné místo láká stovky lidí, kteří by jej rádi viděli. To ale není možné,“ vysvětluje.

Podnik Diamo totiž obehnal Žebračku vysokým plotem, hlídá ji kamerový systém a nikdo se k ní nesmí přiblížit. Spolek přátel Zlatých Hor, kterého je Josef Šmoldas členem, proto usiluje o to, aby Diamo unikátní lokalitu zpřístupnilo, aby se stala místem, kde mohou lidé nahlédnout do hlubin země, do „okna geologického vesmíru“.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST HD
ŽánrDokument