Francouzi s láskou

Obsah dílu

Přehrát vše

Kosmopolis speciál „Francouzi s láskou“ je portrétem tří Pařížanů, kteří mají naivní, romatický a svým způsobem absurdní pohled na Českou republiku.

Pan Kara do Prahy přesídlil z Alžírska v době terorismu, kdy se tam hromadně zavíraly konzuláty evropských zemí. Jediný, který zůstal otevřený, byl český. Pan Kara dostal vízum a strávil od roku 1994 šest let v Praze, kde se živil mimo jiné prodáváním gyrosu na Národní třídě. Říká, že to bylo nejkrásnějších šest let jeho života.

Prisca je dcera Evangelického pastora z Konga, která se začala učit česky. Důvod byl čistě prozaický – nutnost druhého cizího jazyka k oboru anglistika, který studuje. U češtiny nepředvídatelně zůstala a studuje ji už třetím rokem. V České republice však nikdy nebyla. Bojí se, že je v Česku zima a rasismus.

Vincent Rigot, varhaník v gotickém kostele Saint Louis, se poprvé do Česka dostal během varhanické letní školy, kde přednášel. Zamiloval si jak českou goitickou a barokní hudbu, tak českou kuchyni ale hlavně český jazyk, který se sám s pomocí učebnice češtiny pro samouky naučil a další rok už na letní škole vedl hodiny v češtině.

Dokument volně navazuje na Kosmopolis speciál z roku 2010 „Češi v Paříži“. Oba natočila režisérka Rozálie Kohoutová.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín