Česká premiéra Walserova Všemocného pana Krotta v Městském divadle Brno. Mimořádná komorní scéna Divadlo U stolu. Jaký divadelní festival pro Brno? Režie J. Dadák

Obsah dílu

Přehrát vše

Jako téměř každý podzim, i letos připravuje režisérka Hana Burešová novou inscenaci v Městském divadle Brno. Tentokrát to bude česká premiéra hry uznávaného, kontroverzního německého dramatika Martina Walsera Všemocný pan Krott. Mimořádně vydařená černá komedie o „všemocném“ panu Krottovi, jenž už se může srovnávat pouze s Bohem, je satirickým podobenstvím o kapitalismu, který ne a ne zemřít. Jeho odpůrci však k němu mají pořád příliš velký respekt. A tak se v apartmánu této živé mrtvoly pouze hromadí rakve s ostatky jiných… V Německu měla premiéru v roce 1964, v Česku se hraje v jiném dobovém kontextu poprvé. Jak ji autorský tým přečetl?

Od roku 1998 uvedlo Divadlo U stolu ve Sklepní scéně CED více než dvacítku inscenací a vřadilo se výrazně do celostátního kulturního kontextu jako divadelní seskupení nadregionálního významu. Svůj repertoár opírá především o velká díla světové i české literatury zpřítomňující základní existenciální otázky lidského života: příběhy Starého a Nového zákona, Sofoklův Oidipus, Calderónův Život je sen, Demlovo Zapomenuté světlo, Boží duha Jaroslava Durycha, prózy a eseje Jana Čepa, poezie Holanova, Zahradníčkova, Czeslava Milosze a dalších. S jeho zakladatelem, uměleckým šéfem a režisérem Františkem Derflerem o začátcích i dalším směřování této komorní scény.

Jaký divadelní festival pro Brno? Proč velkoryse pojatý Divadelní svět nenachází své publikum a složitě hledá svou tvář? Mohlo by být řešením pořádání menších, jasně profilovaných festivalů jako Redfest nebo Divadlo v pohybu? Kudy vede cesta k mezinárodnímu, ceněnému festivalu?

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD
ŽánrDokument