Noví členové činohry Národního divadla. Rozhovor s Jaro Viňarským, držitelem prestižního tanečního ocenění Bessie Award nejen o jeho novém projektu se skupinou VerTeDance. Kauza Schwejk – koprodukční projekt Wiener Festwochen a Studia Hrdinů v režii Dušana D. Pařízka. Režie J. Šmíd

Obsah dílu

Přehrát vše

Jaro Viňarský (*1978) patří k nejvýraznějším osobnostem současné slovenské taneční scény. S českým tanečním prostředím je pevně spjat už od dob studia choreografie na pražské HAMU. První výrazné úspěchy mu přinesla série autorských sól. Za jedno z nich, „Posledný krok pred“ získal v roce 2006 hlavní cenu České taneční platformy. Jako interpret spolupracoval s řadou významných domácí i zahraničních choreografů. Za výkon v inscenaci Painted Bird získal před dvěma lety nejprestižnější americké taneční ocenění Bessie Award, které se někdy říká „taneční Oscar“. Nedávno měla v divadle Archa premiéru jeho choreografie Chybění, kterou nastudoval se souborem VerTeDance.

Kauza Schwejk / Fall Švejk, koprodukční projekt Wiener Festwochen, Theater Bremen a Studia Hrdinů byla po červnové premiéře ve Vídni k vidění také v Praze. Rakousko-česko-maďarský vojenský soud, jak svou inscenaci označil Dušan D. Pařízek, probíhá v nepřítomnosti hlavního hrdiny. Předmětem vyšetřování je údajná dezerce vojáka Švejka, který si pro obveselení oblékl ruskou uniformu. Úřední řečí soudu je němčina, nicméně svědci, kteří byli přizváni, aby bylo učiněno právu zadost, mluví rodnými jazyky. Kromě herců z Divadla v Brémách v inscenaci hrají Ivana Uhlířová (obrlajtnant Lukáš), Vladimír Javorský a Jiří Černý v rolích svědků.

Nový umělecký ředitel Činohry Národní divadla Daniel Špinar v konkursu zvítězil s konceptem Nová krev. Pod hlavičkou „Nové krve“ se v listopadu uskutečnily tři akce, díky kterým měli diváci možnost nahlédnout do zákulisí Národního divadla. Nová krev jsou však především lidé, které Daniel Špinar nově angažoval, a právě ty, vám v dnešním vydání pořadu Divadlo žije! představíme.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD
ŽánrMagazín