Jen andělé a baletky tančí na špičkách prstů. Uvádíme jako vzpomínku na baletní mistryni, pedagožku a zakladatelku Baletní přípravky Národního divadla paní Naděždu Sobotkovou, jejíž život byl po sedmdesát pět let spjat s naší první scénou, a která zemřela včera ve věku nedožitých 91 let

První zmínky o baletní přípravce v českých zemích se datují do roku 1835, kdy byla zřízena při Stavovském divadle. Její novodobá historie se začala psát v roce 1953. U zrodu baletní přípravky Národního divadla stála tehdy i Naďa Sobotková, která v ní působí dodnes. Její školou prošli například Jiří Kylián, Tereza Podařilová či Nikol Márová, ale i mnoho dalších, kteří se z nejrůznějších příčin a důvodů mezi baletní elitu nikdy nepropracovali.

Co přivádí dnešní děti do baletní přípravky? A jaké kouzlo způsobí, že děti pravidelně už 60 let propadají tomuto umění hned při svém prvním vstupu na profesionální scénu? Jaké to je z pohledu rodičů rozhodovat o budoucnosti svého dítěte v jeho deseti letech? A navíc o budoucnosti, u které je jistá jen dřina, pot a bolest srovnatelná s vrcholových sportem? O baletní přípravce Národního divadla očima dětí, které budou poprvé tančit na scéně Státní opery Praha v Šípkové Růžence, jejich rodičů, pedagogů a tanečníků, kteří jí prošli.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

* 20. 4. 1923

† 20. 3. 2014


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST
ŽánrMagazín