Jan Révai: „Je to mrazivý pocit. Nejde totiž o smyšlený děj.“

Jan Revai má ve filmu Gangster Ka sice menší roli, ale zato velmi silnou a klíčovou. Ztvárnil Káčkova spolupracovníka Budyho, který pro něj umí zajistit celou řadu nevšedních služeb. V krátkém sledu za sebou uvidíme Revaie jako pobočníka mafiána, jako dealera drog a nakonec také jako gigola.

„To je na herectví krásné, že vám dovolí vyzkoušet si převtělení do kůže někoho jiného. Někdy je mi v té kůži moc dobře a někdy taky trochu těsno. Jako v tomto případě. Role narkomana, gangstera a sukničkáře byla každopádně výzva. Přece jenom narkomani mají jisté vzorce chovaní, takže tam jsem se to snažil odpozorovat a napodobit… No, a sukničkáři a gangsteři? To vlastně může být kdokoliv, a proto jsem měl při tvorbě vlastní verze této postavy tak trochu volnost,“ vysvětlil Revai.

Když se chtěl Revai něčím pro tuto roli inspirovat, pustil si pro oživení staré dobré gangsterky, nebo filmy s mafiánskou tématikou. „Snažil jsem se nastudovat si co nejvíc dostupných materiálů a taky jsem se podíval na zpracování tohoto tématu v různých dokumentech a známých filmech. Docela mne bavilo oživit si klasické bijáky jako třeba Scarface a podobně,“ svěřil se.

Jan Revai věděl od samého začátku, že jeho postava je autentická a že se ve skutečnosti něco podobného v případě kauzy Krejčíř stalo. „Vím, že náš film se zakládá na skutečných událostech. Káčko, jako každej boss, má kolem sebe okruh lidi, kteří mu posluhují, někdy ze strachu a někdy taky možná z obdivu. Moje postava je zkrachovaný herec, který se žene za vidinou rychlých prachů. A proto je ochotný udělat cokoliv. Ale kdo si hraje s ohněm, může se spálit…“ řekl Revai. Překvapily tedy zkušeného herce nějaké metody organizovaného zločinu, které se během natáčení dozvěděl? „To rozhodně. Někdy realita předčí tu nejbizarnější fantasii. O to je to mrazivější pocit, že nejde jenom o nějaký smyšlený kriminální bestseller. Tihle lidé žijí mezi námi,“ uvedl Jan Revai alias Budy.

Všechny koprodukční filmy České televize