Jan Vlasák: „Já myslím, že ‚ďáblův advokát‘ má dobré spaní.“

Když herec Jan Vlasák přemýšlel, jak hrát zlotřilého advokáta ještě zlotřilejšího zločince Káčka, utvrdil se v tom, že nemá smysl roli přetvářet k obrazu svému.

„Řekl bych, že do role advokáta se netřeba ‚vciťovat‘. Ani to nejde. Vcítit se lze do povahy, charakteru a podobně. Tady šlo o profesi a ta má své zvláštnosti jako každá profese. Právník se sice pohybuje ve vypjatém prostředí někdy extrémního cynismu, ale především pracuje se zákony a pravidly víceméně nastavenými. A v neposlední řadě v takových případech, jak o tom pojednává náš film, jde asi hodně o peníze. Takže soucit s obhajovaným by asi nebylo to pravé ořechové. Advokát se prostě musí řídit přáním klienta,“ řekl Vlasák.

Podle něho musí být „ďáblův advokát“ velký pragmatik. „Řekl bych, že spaní má takový právník asi docela dobré,“ uvedl herec, jenž ve filmu ztvárnil roli Káčkova advokáta Polaneckého. Vlasák přiznává, že advokáta by v reálném životě dělat nechtěl. „Já vím, že je to svým způsobem intelektuální výkon. Obhajoba, a taky souboj myšlenek a názorů, možná i individualit, žalobce versus obhájce. Ale to, co na té profesi nechápu, je právě ta schopnost odpoutat se od citového prožívání těch kauz. Když takový právník-machr vyseká i zločince z případu, myslím, že se raduje z dobře odvedené práce. Takže právníkem bych být určitě nechtěl.“ prohlásil Jan Vlasák.

Všechny koprodukční filmy České televize