Název filmu Krycí jméno Holec vychází ze skutečnosti – pod tímto jménem vedla StB složku Helmuta Zilka. Skutečný rozsah a forma Zilkovy spolupráce s tajnou policií nebyl nikdy spolehlivě objasněn a řada otázek zůstala nezodpovězena. Ve filmu se objeví mnoho osob inspirovaných skutečnými lidmi a samozřejmě také řada skutečných dobových situací. Co o filmu říkají účinkující a tvůrci?

Kryštof Hádek, herec

Jan David, jedna z hlavních postav, je inspirována skutečným člověkem – režisérem Janem Němcem. Ve filmu jej ztvárňuje Kryštof Hádek„Režisér Jan Němec vyvezl tehdy na západ filmový materiál o příjezdu ruských tanků a byl to jeden z mála pravdivých záznamů toho, jak to doopravdy bylo, protože tehdejší politická garnitura mazala stopy a pouštěla do televize a rádia úplně něco jiného.“

„Honzovým životním postojem je jít proti proudu, je to rebel, pro kterého však pravda je tou základní hodnotou, které je ochoten obětovat kariéru, lásku i svobodu a to, jak tu lidskou svobodu, tak tu uměleckou… Ale možná, že právě díky tomu svému zarputilému rebelství a vzdoru proti všem, který se zdá až bláznivý a zbytečně šílený, něco z toho získá…i když jenom na chvíli,“ dodává Kryštof Hádek.

Kryštof Hádek při natáčení filmu

Kryštof Hádek při natáčení filmu

Němcův autentický dokument o událostech srpnových dní v Praze je svědectvím o spontánním odporu českého národa proti ruské okupaci v srpnu 1968. Okolnosti natáčení i dramatickou cestu filmového materiálu na Západ zpracoval sám Jan Němec v roce 2009 v působivém experimentálním dokumentu s názvem Holka Ferrari Dino. Režisér Jan Němec byl o průběhu příprav filmu Krycí jméno Holec průběžně informován a dokonce sám vymyslel filmové jméno pro své alter ego. Premiéry se však bohužel nedožil.

Franz Novotný, režisér

Jaký je podíl fikce a reality v tomto vzrušujícím příběhu naznačuje i režisér Franz Novotny: „Příběh, který je umělecky přetvářen, působí vždy silněji než otrocká kopie reality. To řekl již Lion Feuchtwanger. Důležité pro mě bylo ukázat, jak se lidé chovají v nebezpečných či konfliktních situacích. Milostný trojúhelník, respektive příběh zavržených milenců je ústředním motivem filmu. Dějinná skutečnost až na druhém místě. O špionážní aféře Zilka neexistují žádné důkazy. Tajným službám je vlastní, že nevydávají své záznamy. Na nás, kteří se narodili později, je abychom věci interpretovali. A tento film je pouhou hypotézou, jak mohlo dojít k tomu, že se Zilk zapletl do špionážní aféry.“

Interview s režisérem Franzem Novotnym

Interview s režisérem Franzem Novotnym

Vica Kerekes, herečka

Honzovou partnerkou, která se zaplete se Zilkem, je krásná herečka Eva, kterou hraje Vica Kerekes. Její hrdinka se ve filmu rozhoduje mezi pohodlnou kariérou a vlastní čestností. Dokázala si herečka představit, jak obtížné bylo toto rozhodnutí?

„Myslím, že Eva se v momentě, kdy se rozhodla pro kariéru, byla se svým rozhodnutím úplně ztotožněná. Doma se přítelem spíš kutáleli dolů s kopce a ona neviděla a ani necítila společnou budoucnost. Byla v tom vztahu nešťastná, a tak jí nezůstávalo nic jiného, než se soustředit na kariéru. Byl to pro ni útěk. Ale pak se podívala hlouběji sama do sebe a uviděla čistou pravdu. A to ji probudilo,“ říká Vica Kerekes.

Vica Kerekes při natáčení filmu

Vica Kerekes při natáčení filmu

O vztahu Evy a Honzy herečka říká: „Honza si vybral cestu, která nefungovala na bázi vlastního potěšení, ale na bázi pomoci lidem a národu, takže Eva si díky němu mohla uvědomit, co je v životě skutečně důležité.“

A jak se jí spolupracovalo s Kryštofem Hádkem?

Kryštofa mám neskutečně ráda, takže mě vždycky potěší, když je mým filmovým partnerem. On si ze mě rád utahuje a zlobí mě, ale právě proto ho mám tak ráda,“ dodává s úsměvem.

Johannes Zeiler, herec

Postavu Helmuta Zilka, v Rakousku velmi známé osobnosti, hraje Johannes Zeiler. „Pro mě bylo velké dobrodružství hrát typ člověka, který se ničeho nebojí, který si bez jakýchkoliv zábran jde za svým, který ale současně využívá příležitostí, jež se mu nabízejí, aby věci měnil k lepšímu. Příležitosti, které by jiní nevyužili. Samozřejmě mu vždy při tom jde i o to se zviditelnit. Je to velmi otevřený člověk, extrovert, který je stále v pohybu, který se věcí chopí, bere si, co chce, to, pak ono, …současně je velký požitkář, jak je patrné z jeho vztahu k ženám, ale taky jednoznačně mocenský typ. V Rakousku Zilka znají všichni, jimž je 35 let a více. Pro mě je to velká výzva. Zilk budil pozornost všemi svými rolemi a nakonec i jako oběť bombového útoku,“ vysvětluje herec.

Interview s hercem Johannesem Zeilerem

Interview s hercem Johannesem Zeilerem

Ondřej Brzobohatý, herec a hudebník

V příběhu se objevuje řada postav, které svým charakterem mohou připomínat dobové osobnosti, zároveň jsou koncentrací vlastností, typických pro dobu, kdy mnozí občané tehdejšího Československa, hledali pro sebe nejbezpečnější nebo nejvýhodnější způsob, jak přežít v komunistické totalitě. Příkladem může být populární zpěvák Oskar, jehož ve filmu hraje Ondřej Brzobohatý. „Je těžko soudit jak by se člověk zachoval v určitých letech, kdy svoboda měla úplně jiný zvuk. A je velmi těžké říct, jak bych se já osobně zachoval v době, kdybych měl prostě možnost dělat nějakou práci a pak mi byla třeba z nějakých důvodů zakázána. Neumím odhadnout, z čeho všeho bych slevil a jak moc bych si zachoval svoji vlastní důstojnost. Na to se dnes velmi těžko odpovídá,“ říká herec, jehož postava je symbolem schopnosti šikovně proplouvat režimní cenzurou a tvoří protipól rebelujícího Honzy.

Monika Kristlová a Alexander Glehr, produkce

Pod napínavým filmem Krycí jméno Holec jsou producentsky podepsáni Monika Kristlová ze společnosti Dawson Films a Alexander Glehr z rakouské produkce Novotny &Novotny Filmproduktion GmbH. „ S Alexandrem jsme se potkali na festivalu v Cannes, kde jsme oba byli vybráni do projektu Producers on the Move. Vyprávěla jsem mu o filmu, který bych chtěla realizovat, a Alexandra to okamžitě nadchlo. Především proto, že to je příběh, který si svým obsahem a tématem přímo říká o mezinárodní spolupráci,“ vzpomíná Monika Kristlová a dodává. „Mezinárodní koprodukce mnohdy vzniká jako pouhé sdružení prostředků. U nás je to jinak. Příběh filmu se dotýká skutečných událostí, které propojovaly naše země, na pozadí napínavého dramatu nabízí střet životních postojů Východu a Západu v šedesátých letech. Vypjaté události tu symbolizují období, kdy lidé byli ochotni pro své myšlenky riskovat existenci, možná i život. Proto v našem příběhu stojí na jedné straně Helmut Zilk, skutečná kontroverzní osobnost, obestřená tajemstvím, jež nebylo plně vysvětleno ani po jeho smrti a na druhé straně umělec, režisér, který obětuje svou budoucnost pro možná zbytečný akt hrdinství,“ dodává Monika Kristlová.

Helena Uldrichová, Česká televize

Koproducentem filmu se stala také Česká televize. „Při vzniku Filmového centra ČT před čtyřmi lety jsme kromě jiného deklarovali, že bychom rádi navázali užší spolupráci se sousedními zeměmi, Rakousko nevyjímaje. Želary kdysi dokázaly, že koprodukce v tomto směru možné jsou a že dokáží nést výsledky. Bohužel, nikdo na Želary od té doby navázat nedokázal,“ říká vedoucí Filmového centra ČT Helena Uldrichová.Když se nám na stole objevil scénář velmi úzce propojující události roku 1968 v Československu a Rakousku, scénář konfrontující dvě velmi výrazné osobnosti moderních dějin, českého režiséra Jana Němce na straně jedné a špičkového rakouského novináře (a pozdějšího vídeňského starostu) Helmuta Zilka na straně druhé, navíc že se tak snaží činit v rámci atraktivního žánru špionážního thrilleru, zdálo se nám, že je tu vše na správném místě a že by se do vzniku tohoto filmu měla Česká televize i Státní fond kinematografie aktivně zapojit. Bohužel, rada fondu kinematografie projekt nepodpořila, což takhle náročnému projektu určitě nepomohlo. Projekt dominantně o českých dějinách tak nakonec musela majoritně financovat rakouská strana, za což jsme jim vděční. Věříme, že film Krycí jméno Holec vnáší zase něco nového do pohledu na události okolo srpna 1968, mj. i proto že ukazuje, jak důležitá je v politice propaganda, což je mimochodem i pro dnešek velmi aktuální téma,“ dodává vedoucí Filmového centra České televize Helena Uldrichová.

Všechny koprodukční filmy České televize