Jak se natáčel Svět pod hlavou

Reálie normalizačních severních Čech jsou poskládány z lokací v celém severočeském a středočeském regionu. Scény z nemocnice jsou natáčené v Příbrami, policejní stanici tvůrci postavili v budově opuštěné vojenské nemocnice v Hředlích nedaleko Zdic, klub Krystal/Crystal stojí na kladenském sídlišti Sítná, normalizační kulturák v Liberci. Psychiatrickou léčebnu si zahrál zámek Jezeří. Ale povrchové doly od obzoru k obzoru, ty jsou poctivé severočeské.

Obtížné bylo najít zadrátovanou státní hranici normalizačního Československa. Nakonec byla tato scéna natočena ve vojenském prostoru nedaleko Prahy.

Ukázalo se, že dříve všudypřítomných žlutooranžových aut s nápisem VB, která stála v osmdesátých letech na každém rohu, výrazně ubylo a nebylo snadné je sehnat. Například volha s tímto designem existuje už jen jedna.

Natáčení s automobily bylo vůbec zapeklité. Snadno se na to zapomíná, ale tehdejší automobily moc nestartovaly, každé nastartování vyžadovalo jistou zručnost, při jízdě se přehřívaly, což dnešním filmařům výrazně komplikovalo život.