Tomáš Jeřábek: „Nerad bych se zaškatulkoval do rolí hloupých policajtů.“

Koho hrajete ve Světě pod hlavou?

Jsem členem policejního týmu. Šéfuje nám Vašek Kopta jako major Špalek. Dále tam je Vašek Neužil, Ivan Trojan, Honza Budař a já jsem ten pátý do počtu. Všichni jsou v něčem angažovaní a já jsem ten největší hlupák, kterému všechno dochází pozdě. Je to trošku mlátička a jediné, co mu jde, je praštit vyšetřovaného po hlavě, aby z něj něco dostal. Je trošku hloupý a někdy až vzbuzuje lítost.

Je pro Vás ta postava charakteristická?

Musím říct, že pro poslední dobu je docela typická. Možná bych se měl nad sebou trošku zamyslet, abych se nezaškatulkoval do hloupých policajtů.

Hrajete v týmu policajtů, takže se diváci mohou těšit na kriminálku?

Klikněte pro větší obrázekKriminálka se snaží odhalovat postupy, jak se odhalují zločiny, kdežto detektivka se prolíná do soukromých životů hrdinů, což v případě Světa pod hlavou platí dvojnásob. Také jsou zde prvky sci‑fi, ale sci-fi to není.

Většina děje se odehrává v době před třiceti lety. Jak moc je důležitá ta dobovost?

Je to zásadní, protože ta minulost je v seriálu dominantní. Tomu je přizpůsobena celá výprava.

Zažíváte nostalgii?

Přijde mi to děsivé. Když byla revoluce, mně bylo asi čtrnáct let a pamatuji si, jak jsem chodil za mámou do práce. Ona pracovala v takové socialistické kanceláři, kterou jsem si vybavil, když jsme natáčeli scény v kancelářích. Když jsme tam byli asi čtrnáct dní, musím se přiznat, že jsem byl až v depresivních stavech. Doufám, že to podobně zapůsobí i na diváka. Doufám, že té starší generaci najede v hlavě, jak to vlastně tenkrát bylo.

Seriál je točen dvěma režiséry. Můžete je porovnat?

Každý je jiný a každý má trošku jiný postup, ale nejsou to zásadní rozdíly. Pracuje se s nimi velmi dobře.