Ivan Trojan: „Tu dobu mám v sobě nějak zarytou.“

I když jste v několika seriálech hrál, veřejnost Vás asi více vnímá jako filmového nebo divadelního herce. Na základě čeho jste se rozhodoval pro účinkování v seriálu Svět pod hlavou?

Pro Českou televizi jsem už točil Vraždy v kruhu a Četnické humoresky. Prvním důvodem bylo, že se mi moc líbil nápad BBC, a to pohybování se v různých časových rovinách. Také mě velmi lákalo, že tam je neuchopitelnost toho, co se stalo, a určité tajemství. Druhým důvodem byla produkce Vratislava Šlajera. Já už hrál v jeho úplně první velké koprodukci s Českou televizí a tenkrát jsem za to získal i Českého lva. A třetím důvodem byli oba režiséři. Práce Marka Najbrta i Radima Špačka se mi líbily a dosud jsem s nimi nedělal.

Hrajete kriminalistu Martina Plachého. Jak jste se na roli připravoval?

Když jsem si přečetl scénář, tak jsem si vybavil své tělocvikáře. To byli většinou zvláštní lidi s drsným humorem, který byl místy až trošku trapný. Když si vzpomenu na svého tělocvikáře na gymplu, tak jsem si říkal, co je to za člověka, který tady křičí a je takový ostrý, a vzpomínka na něj končí ve čtvrťáku, kdy se objímáme a máme se hrozně rádi. Pod tou jadrností a tvrdou krustou je citlivost a smysl pro humor.

Takže jste hodně vycházel ze svých vzpomínek?

Klikněte pro větší obrázekV roce 1982 mi bylo osmnáct, takže já si tu dobu pamatuji. Dokonce mám pocit, jako by to bylo včera. Když jsme natáčeli v těch dobových kulisách a rekvizitách, tak se mi spousta věcí vybavovala. Tu dobu mám v sobě nějak zarytou.

Zobrazování takové nedávné minulosti může sklouznout k jakési nostalgii. Je to případ Světa pod hlavou?

Určitě to není napsané jako hezké vzpomínání na osmdesátá léta. Ten příběh je docela drsný, ale myslím si, že trochu nostalgie diváci mohou zažívat. Nemyslím nostalgii po tom režimu, ale po přátelích, se kterými jsme tu dobu přežívali.

Čím myslíte, že může Svět pod hlavou diváky zaujmout?

Určitě tím nápadem, že se hlavní hrdina propadne do minulosti. U nás na rozdíl od Angličanů je tam navíc to, že se propadne z demokratického režimu do poměrně ještě tuhého komunismu. A také je to detektivka a pohled do rodiny hlavního hrdiny, což lidé mívají rádi. A diváci by také mohli ocenit, že to dělal kvalitní štáb a že to bude nadstandardně odvedená práce.

Svět pod hlavou točili Marek Najbrt a Radim Špaček. Můžete nějak srovnat jejich styl práce?

Klikněte pro větší obrázekOba jsou rozdílní, ale s oběma se mi pracuje moc dobře. Oba jsou lidi, kteří něco nepustí, když to není dobré. Jsou mi oporou a mám v ně velkou důvěru. Budu moc rád, když ta spolupráce někdy ještě bude pokračovat.

Kdybyste mohl také nahlédnout do minulosti, kam by to bylo?

Ten návrat s tou zkušeností, co mám teď, by mohl být zajímavý. Asi kdybych tu možnost měl, tak bych ji využil, ale nevím, do jaké doby přesně. Jsem ve znamení Raka a trošku tíhnu k melancholii, tak možná bych se chtěl podívat na své dětství. Ale nevím, zda bych chtěl pátrat po tom, jak se chovali lidé kolem, a přijít na kloub některým křivdám.