Václav Neužil: „Konečně jsem si zahrál charakterní roli.“

V seriálu Svět pod hlavou máte hlavní roli. Koho ztvárňujete?

Moje postava se jmenuje Filip Marvan. Je to chlapík, kterému se stane nehoda, dostane se do klinické smrti a probudí se v roce 1982. Takže se stane členem SNB. Ten návrat mu pomůže vyřešit jeho komplikovaný vztah k otci. Zároveň je členem kriminálky, takže v téměř každém díle vyšetřuje nějaký zločin.

Jak tu roli vnímáte?

Pro mě je to konečně charakterní role. Často jsem hrál hlupáky nebo debily. Teď je to jiné. On si z dětství nese krutou zkušenost. Zároveň má nadhled, umí jednat a dotahovat věci do konce. Líbí se mi jeho dvojlomnost. Když je sám, je víceméně pořád smutný a propadlý do sebe, ale pro okolí je jako magnet a strhává na sebe pozornost.

Hrajete člena SNB. Je to tedy klasická kriminálka?

Je to spíš existencionální mysteriózní drama, ale protože hlavní hrdina je policajt, tak se dostáváme i k jeho práci a tou je vyšetřování kriminálních činů.

Děj se odehrává v roce 1982. Jak moc je kladen důraz na dobovost?

Klikněte pro větší obrázekJe to autentické a pravdivé. Rozhodně to není selankovitá nostalgie. Samozřejmě, když tu točíme, tak si vybavím věci z dětství a ta nostalgie se projevuje. Vybavila si mi naše tehdejší kuchyně a obývák, ale v seriálu nechceme, aby jednotlivé rekvizity vyčnívaly. Jde o velmi intenzivní osobní příběh policisty, který prožije velmi zásadní životní zkušenost. Celé je to v hávu šedivých osmdesátek, kde je nuda a prázdnota. Všude je plno fízlů, okresních papalášů a dost nebezpečných lidí. Tomu je přizpůsobená celá výprava. Podle mě by to mělo být pravdivé.

S kým jste se potkal na place?

V současnosti jsem členem kriminálky, kde mého parťáka hraje Honza Plouhar, a když se propadnu o třicet let zpátky, tak jsem členem Okresní správy SNB. Mým nadřízeným je major Špalek, kterého hraje Václav Kopta. Mého takového hloupějšího kolegu hraje Tomáš Jeřábek, mého úhlavního nepřítele hraje Honza Budař a mého sparingpartnera a kamaráda hraje Ivan Trojan. Ten a lékařka ztvárněná Judit Bárdos jsou taková světlá místa v tom marasmu.