Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Psí spřežení

Bílá nekonečná pláň a po ní na saních tažených psím spřežením jede osamělý muž drsného vzezření. Aljašští zlatokopové tenhle způsob dopravy odkoukali od Eskymáků. Protože byli soutěživí, brzy uspořádali i první musherský závod. Psal se rok 1908. O necelé čtvrtstoletí později se v téhle neobvyklé disciplíně dokonce bojovalo na olympiádě v Lake Placid. Ještě dalších pár let ale trvalo, než se zabydlela i na starém kontinentu a taky dlouho byla jen výsadou mužů. To už ale dávno neplatí, čehož důkazem je Jana Henychová.


Surfování v Praze

Surfování je jeden z nejstarších sportů na světě, na prknech se ve starověku proháněli Polynésané. Vlastně tuhle zábavu vymysleli a říkali jí „he´e nalu“, tedy „klouzání po vlnách“. Dokonce ji považovali za umění. Její mekou byla až do poloviny minulého století Hawai. Teprve pak se jako lavina začala šířit světem. My suchozemci jsme donedávna měli trochu smůlu, ale ty časy jsou pryč. Klouzat se po vlnách totiž můžete i v Praze.


Brněnské herní studio

Jednou z prvních mobilních her byl had, plazící se po displeji. Ochočil si víc než miliardu lidí a dostal se i do Guinnessovy knihy rekordů. Vývoj šel ale rychle dopředu, a tak teď v porovnání s moderními hrami vypadá trošku jako dinosaurus. Mimochodem věděli jste, že mezi špičky v této oblasti patří Češi? Seznamte se s Markem Rabasem a jeho kolegy, kteří před šesti lety založili v Brně malé studio. Dnes jsou v tomto oboru ve světě pojmem.


Stenografie

20. století se bez těsnopisu neobejde, tvrdil francouzský spisovatel Viktor Hugo. A měl pravdu. Možná vás to překvapí, ale pořád je to nejrychlejší způsob zachycení mluveného slova. Přitom je to metoda pěkně stará. Už v prvním století před naším letopočtem ji používal Marcus Tullius Tiro – Cicerův tajemník. Zaznamenával tak projevy svého šéfa v senátu. A řada Shakespearových dramat vyšla v tištěné podobě jen díky tomu, že je znalci těsnopisu zapsali přímo v divadle během představení. Dnes jsou zkratky připomínající hieroglyfy užitečným pomocníkem třeba v poslanecké sněmovně. Čeští parlamentní stenografové dokonce patří k nejlepším na světě.


Český indián

Představíme vám muže, který v dětství miloval knihy Alberta Vojtěcha Friče, ale dokonce mu změnily život. Český etnograf Mnislav Zelený totiž propadl světu indiánů natolik, že se stal jedním z nich. Poprvé se za nimi vypravil na konci šedesátých let. A postupně podnikl zhruba 20 výprav k různým kmenům, hlavně pak v oblasti Amazonie. Dohromady mezi nimi strávil víc než deset let. Zpočátku si na cesty vydělával jako dělník v holandských docích nebo zedník v Londýně, později se stal českým velvyslancem v Kolumbii a Ekvádoru. Co mu nejvíc utkvělo v paměti? A proč si říká Atapana? To nám právě teď prozradí.


Stopáž29 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD