Geniální nápady, odvážné experimenty a inspirativní příběhy s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem

Obsah dílu

Přehrát vše

Videomapping

Pokud milujete hru světel, obrazu, hudby a iluzí, pak jste už určitě slyšeli o videomappingu. Tedy o jakémsi oživování objektů za pomoci laserů a supervýkonných projektorů. Poprvé byla tahle atrakce k vidění v roce 1969 v Disneylandu v kalifornském Anaheimu. Ve strašidelném domě tam návštěvníky děsily hlavy pohybující se na stěně. Dnes se v projekční plátno mění celé budovy. Promítalo se už třeba na slavnou operu v Sydney, berlínskou Brandenburskou bránu i na víc než sto metrů vysoký mrakodrap Millbank Tower v Londýně. U nás rozzářil videomapping kupříkladu pražské Rudolfinum, ale taky ledovou plochu při nedávném mistrovství světa v hokeji.


Až na dřeň

Každé tři minuty se někdo na světě dozví, že k tomu, aby mohl dál žít, potřebuje transplantaci kostní dřeně. A není vůbec jednoduché najít člověka, který má s nemocným shodné znaky. Šance na úspěch se proto zvyšuje počtem lidí ochotných takovou pomoc poskytnout. Ty eviduje speciální registr. V současné době je v něm neuvěřitelných 25 milionů potenciálních dárců z celé planety. U nás máme hned dva takové seznamy. Pražský, kde je přesně 22 681 adeptů a plzeňský s dokonce víc než dvojnásobným počtem těchto dobrodinců. A bezmála 1 300 z nich prošlo lavicemi Radka Biedly. Ačkoli není doktor ani hasič, má už na svém kontě čtrnáct zachráněných životů.


Trikový mág Václav Vorlíček

Vzpomínáte na film „Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“? Jaromír Hanzlík vyšel ze zatopeného sklepa zmáčený a Miloš Kopecký ani trochu. Mohl za to optický trik natočený ve speciálním bazénu. Do něj ve skutečnosti vešel pouze představitel zamilovaného právníka. Vodnický šéf kráčel pěkně na suchu a voda byla jen kolem něj. Podobných libůstek má režisér a scénárista Václav Vorlíček ve svých snímcích spoustu. S kolegy je vytvořil bez počítačů a dalších technických vymožeností. Na kontě má přes tři desítky filmů a taky několik televizních seriálů. V těchto dnech slaví krásné půlkulaté 85. narozeniny. A my se samozřejmě přidáváme ke gratulantům a společně si připomeneme některé už doslova legendární kousky tohoto trikového mága.


Yoyování

V jakých sportech my Češi vynikáme? Třeba hokej, některé atletické disciplíny a taky biatlon. A ještě k tomu yoyování. První mistrovství světa v yoyování se konalo, už v roce 1932. Nejprve šlo o to udržet dva stejné disky spojené osou, kolem níž je omotán provázek, co nejdéle v pohybu nahoru a dolů. A později se na soutěžích začaly hodnotit kombinace různých triků, jejich náročnost, pestrost i provedení. Dnešní závodníci jsou hotovými kouzelníky. Dva hrdinové naší další reportáže vás o tom záhy přesvědčí.


Trénink paměti

Určitě jste se už taky někdy ocitli v situaci, že stojíte u bankomatu a marně lovíte z paměti PIN, nebo jste si za žádnou cenu nemohli vybavit jméno člověka, který se k vám srdečně hlásil. Přitom mozek můžeme trénovat. Podle odborníků bychom dokonce i měli. Od svých zhruba 25 let. Tehdy totiž končí jeho vývoj a začínáme pomalu hloupnout. Navíc jsme díky moderním technologiím trochu zpohodlněli, takže si toho do hlavy ukládáme míň, než naši předkové. Jenže tahle věcička je na tom podobně jako svaly. Když poctivě cvičíme, udržíme se déle ve formě. Pár fíglů, jak na to, nám prozradí Michaela Karsten – trojnásobná mistryně světa v paměťových schopnostech.


Stopáž30 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD