Proud dobrých zpráv, originálních nápadů či lidí, splněných přání a inspirativních příběhů s Ivetou Toušlovou a Jiřím Rejmanem. Zkrátka barevné osvěžení pro celou rodinu

Obsah dílu

HMB

HMB

Přehrát vše

Recepty pro domácnost

Upéct si doma chleba nebo třeba vyrobit zmrzlinu asi napadlo kdekoho. Ale na pastu na zuby si jen tak někdo netroufne. Uznejte. A přitom není až tak složitá. Když si ji budete chtít udělat, stačí smíchat dvě lžičky kokosového tuku, špetku soli, trochu jedlé sody a kvůli chuti přidat rozdrcenou stévii neboli sladkou trávou. Návod na ni nám prozradila dáma, která má podobných receptů ve své originální kuchařce bezpočet. Seznamte se s Alenou Thomas.


HMB

HMB nebo-li „historical medieval battles“ je nové sportovní odvětví, které se nese v duchu středověkých klání. Třeba v Rusku mají bojovníci dokonce vlastní ligu a v Polsku si v bitvách můžete vydobýt i šlechtický titul. U nás patří HMB zatím tak trochu k undergroundu, přesto tu máme národní tým, se kterým se teď vydáme na dalekou cestu. Je podobná té, jíž před 555 lety absolvovala družina slovutného rytíře Lva z Rožmitálu a z Blatné. My se ovšem na rozdíl od nich nebudeme kodrcat až na konec světa, nýbrž na jeho mistrovství.


Origami

I skládání papíru může být uměním. Jako třeba origami, které se zrodilo v Japonsku už v 9. století. O co v něm jde? Proměnit obyčejný papír v nějaký objekt. Dělají se z něj nejrůznější tvary. Kupříkladu jeřáby. V zemi vycházejícího slunce se totiž traduje, že 1000 takových opeřenců přinese člověku štěstí. V Hirošimě dokonce najdete pomník holčičky skládající jeřába. Jeho tvůrce inspirovala dívka jménem Sadako, která se za pomoci origami snažila poprat s leukémií. V jejím případě byla nemoc rychlejší, bohužel. My ale pro vás máme příběh s dobrým koncem.


Králičí závody

Představíme vám zajímavou sportovní disciplínu, která se valí Evropou jako lavina. Vznikla před 30 lety ve Švédsku, kde je dnes takřka národním sportem, a své příznivce má taky v Americe či Japonsku. Dobrou zprávou pro nás Čechy ovšem je, že se tu konalo poslední mistrovství starého kontinentu a skvěle jsme na něm zabodovali. Dokonce jsme vybojovali první místo ve skoku dalekém.


Bytové restaurace

V České republice se pomalu ale jistě, zabydluje nový trend. Takzvané bytové restaurace. Nejde o žádný byznys, ale výhradně o koníček. Amatérští kuchaři vaří pro úplně cizí lidi a zvou je k sobě domů. Fenomén večeří za zavřenými dveřmi má kořeny na Kubě. Podobným podnikům se tam říká „paladares“ a až do roku 1990 fungovaly v ilegalitě. V průběhu let se pak tyto gastrovečírky rozšířily i do Ameriky a Evropy. Necelou desítku nadšenců, kteří je pořádají, najdete i u nás. Takže přijměte mé pozvání na neobvyklou hostinu do Brna.


Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST