Fejeton o nedotknutelnosti přirozeného oplodnění a početí (2002)

V irské hospodě seděla u protějšího stolu skupina mladých lidí. Jeden z nich vytáhl telefon a začal s kýmsi v žertovném tónu jednat. To mě tak znechutilo, že jsem se rozhodl vypořádat se se zmraženými lidskými embryi. Bylo ve světě před pár dny pobouření, že v Anglii utratili kolik tisíc embryí pro přestárlost a nezájem zákaznictva. Já jsem rozhořčený tím, že to vůbec dělali a drželi. Je to odporné. Lidé, kteří nemůžou ani při lékařské pomoci mít děti, ať je nemají. To je přirozené a slušné. Osvojí-li si pak opuštěné děcko, je to zase přirozené a slušné, a je v tom i prvek volby a setkání.

Potkala se dvojí touha či potřeba. Každý nepřirozený zásah něco a někoho deformuje, i myšlení. Ano, vím, že ani u přirozeného oplodnění není veliké volby buněk, protože ta už byla - ten muž a žena se zvolili. A všemu dalšímu pak jsou a chtějí být, a nechtějí-li, ať přesto jsou vydáni. Ale připouštět nás, muže, k ženám ve zkumavce, je sexuální deviace těch manipulátorů. Je to další branka ke zločinu, k degeneraci a do pekla. Protože jednou se zločinci, kteří se vždy zmocní všeho, co jim dává moc nad jinými, zmocní i tohoto patentního oplodňování. Pak už nic nebude jistotně pravé.

Všechny takové techniky smazávají cit pro nedotknutelné, ruší odpovědnost narozených za následky svého narození. Byli jsme to přece my, kdo donutil naše rodiče k našemu početí. Celý život budou poškozeni z čehosi neznámého - že nevznikli v posteli, na mezi, na zemi v ateliéru. Tyto vynálezy kazí pohlaví a jeho napětí. Škrtají pokoru a poslušnost, ale i sílu a hrdost.

Nedávno mě náš Jan zaujal myšlenkou, že přebujelá medicína svou intervencí do přírody maří další vývoj člověka. Ano, nedomrlý zachráněnci jsou pak neplodní, tedy jsem jim naroubuje odjinud - a čí harant jsi, mé dítě? Banda géniů všeho druhu si přec sjedná vládu tím, že si v laboratořích nabřečkují odžínované exempláře nezřetelného pohlaví s vmontovaným genem pro demokratickou volbu těchto banditů!

Teď uvažuji jako vy, není-li můj postoj projevem staromilství, strnulosti ba senility? Ale není, není. Je to pořád svěží totéž, s čímž jsem v 15 letech přišel do velkého města a protivilo se mi, že si tam lidé záchodují vedle světnic, a že jedni chodí druhým nad hlavami, což mi připadalo ponižující. Ten blboň s telefonem právě smazává kulturní rozdíl mezi kanceláří, hospodou a domovem. A je-li to, co si domlouvá, rande, přeju mu, aby až za ním přijde, nastavila mu zkumavku.

Co vás napadne, když vám někdo přečte takovýto text? Vůbec se mi nelíbil, přišel mi netolerantní. Vůbec to nesouvisí se staromilstvím. Však já to jenom píšu, vy si dělejte, co chcete. Vy se nebojíte vědců, klonování a toho všeho? Já jsem to nevnímal jako klonování. Jsou to manipulace s člověkem. Klonování je něco jiného než umělé oplodnění. Banda géniů všeho druhu si jednoho dne předsjedná vládu tím… Oni si zařídí, aby byli demokraticky zvoleni, že už to dají do genu, zločinci! To je manipulace s člověkem.

Genová manipulace s člověkem je přinejmenším neetická, ale umělé oplodnění u ženy, která nemůže mít dítě, nebo u muže, který nemůže oplodnit ženu, tak proč ne? Nechci, aby ho genově manipulovali! Vy jste je dokonce označil za méněcenné jedince! Máte pravdu, ale to vede k degeneraci lidstva. Lidstvo se dočká takto připravovaného svého osudu. Proč by měli přežít jen ti nejsilnější? Je pravda, že existuje jiná varianta - osvojit si dítě. Když vyhynou, tak po nás nastoupí mravenci. Já netvrdím, že mám pravdu.

Stopáž8 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3
ŽánrDokument