Fejeton o domnělých a skutečných poctách a domnělém a skutečném vlivu (2002)

Když mě Michael March obeslal na tento večer, tak jsem měl za povinnost vybrat si nějaký text. Ten text, který já zde přečtu česky, má přečíst G. Tarner anglicky. Požádal jsem jeho, aby on vybral z mých textů to, co za to stojí. On si vybral text ze série mých Posledních slov, který se jmenuje Vůdce chřipky.

Dostal jsem gratulaci – American Biografical Institute mi blahopřeje k tomu, že se rozhodl vyzvat mě, abych si podal žádost o zařazení mezi 500 vůdců vlivu. Mám vyplnit dotazník a poslat 300 – 500 nebo 800 dolarů, podle toho, jaký stupeň pocty si přeju.

Tato angloamerická ješitnostní industrie k nám vletěla na křídlech svobody hned po převratu. Několikrát jsem odmítl být mužem roku a dát si to za rámeček za 30 – 70 liber. Ignoroval jsem i výzvu známé encyklopedie Who is who, abych jim zpracoval své heslo. Řekl jsem si: Já vám budu zadarmo něco pracovat! Podepřel jsem si to i filozoficky – motýli taky nelezou sami do atlasu motýlů. Pár takových odmítnutí, to je taky všechno, co se mi od převratu podařilo prosadit, nepočítám-li odtržení Slovenska.

Co je vliv a nač je pocta? V této zemi je skoro nevýhodné být poctěn. Pocta a peníze jsou záviděny a většinou nepřicházejí včas, aby dotyčnému byly k životu. Bezpeněžní tituly jsou posmívané. Pomníky jsou výstrahou před příštím převratem, ulice jsou – kam vítr, tam plášť, čestné občanství je směšné v městě, kde ani normální občanství není výhodou. K smíchu je kritérium – kdo ještě nic nedostal, urážlivé je soutěžní hledisko – kdo už může umřít. Na mezinárodním poli je mi odporné vršení cen a doktorátů na módního muže. Ovšem jak odmítnout a neurazit? Takže pana Václava chápu.

Už v mládí mi bylo divné, že hrdina přijme například železný kríž s dubovou ratolestí druhé třídy. Druhá třída přece znamená, že hrdina nebyl stoprocentně statečný, nebo jeho bitva nebyla moc důležitá. Za neřád považuju dělení prvních
cen. Jsem dodnes uražený tím, jak v roce 1967 nakladatelství Československý spisovatel rozdělilo 20 tisíc mezi SekyruŽert.

Kdyby to dali celé mému soupeři, ani bych nevěděl, že jsme soupeřili, a myslel bych si, že je to v pořádku. A otázka vlivu – čím se měří? Samozřejmě výsledkem, účinkem. Přítomní čtenáři vědí, že jsem podal několik podání – žádná odpověď. Výsledek psaní – 0. Já vím, těší mě, když mi čtenáři píšou a říkají, že se mnou souhlasí, protože vyjadřuji i jejich postoj. To však není vliv, to je jen součet nevlivných postojů.

Samozřejmě budeme dále psát, číst, mluvit, jednat však dál budou jiní. Ten American Biografical Institute se mýlí, mám takový vliv, jako kdyby místo vliv napsali chřipka.

Stopáž8 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3
ŽánrDokument