Šakal aneb kapitoly z historie světového terorismu. Francouzsko-německý film (2010). Hrají: É. Ramirez, A. Scheer, F. A. Samra, L. Ahmedová, K. Ghossein, L. Sellerer, P. Tran, A. Kaabour a další. Režie Olivier Assayas

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jméno teroristy Carlose bude znát většina diváků pod jeho krycím jménem Šakal. Carlos byla jedna z hlavních postav mezinárodního terorismu sedmdesátých a osmdesátých let. Carlos se angažoval v extrémních levicových i pravicových organizacích, až vytvořil svou vlastní teroristickou organizaci a měl velmi aktivní styky na druhé straně železné opony.

Film, který původně vznikl jako třídílná minisérie natočená pro Canal+, vypráví osud mezinárodního revolucionáře – teroristy, velkého manipulátora, který sám byl často manipulován, veskrze kruté a kontroverzní enigmatické osobnosti, která se stala ztělesněním odvrácené části dějin druhé poloviny minulého století.

Film zároveň ukazuje, že lidé odcházejí, ale principy zůstávají. Lze jej vnímat i jako kapitoly z dějin terorismu, které jsou až příliš aktuální.

Scénáři a natáčení předcházela rozsáhlá práce na historických dokumentech a dobových snímcích z médií. Přesto zůstává mnohé z Carlosova života dosud neobjasněno, nebo se informace rozcházejí. Podle slov režiséra Oliviera Assayase je film především fikcí, která se snaží vytvořit obraz dvou desetiletí světového terorismu přes postavu jednoho z nejslavnějších mezinárodních teroristů.

Originální názevPrix du Chacal
Stopáž159 minut
Rok výroby 2010
 )D( ST HD *
ŽánrFilm