Lou Reed Live in Archa Prague 2012

Koncert 4. 7. 2012 věnoval slavný rocker Václavu Havlovi

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Ve věku jednasedmdesáti let 27. října 2013 zemřel americký rockový hudebník Lou Reed, který byl zakládajícím členem skupiny The Velvet Underground. Informoval o tom americký časopis Rolling Stone. Světoznámý zpěvák, kytarista a skladatel v květnu podstoupil transplantaci jater. Kvůli zákroku musel Reed zrušit několik koncertů a následné komplikace byly i důvodem jeho smrti.

Už po květnové operaci jeho manželka Laurie Andersonová připustila, že její muž byl na pokraji smrti. „Myslím, že se z toho úplně nezotaví, ale určitě se během několika měsíců vrátí ke svým činnostem,“ řekla tehdy. Reed v minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a alkoholem.

Zpívající kytarista, skladatel L. Reed (nar. 1942), spolu s Davidem Bowiem a Marcem Bolanem nejvýznamnější osobnost rocku 70. let. Duchovní inspirátor nástupu punku a nové vlny. Po rozpadu Velvet Underground pracoval v účetní firmě svého otce, ale hudby se nikdy nevzdal. Proslavil se albem Transformer (RCA, 1972) s hitem Walk on the Wild Side, v jejím textu zašifroval osudy postav ze společenství Andyho Warhola Factory. Tematické album Berlin propojilo temnou dějovou osnovu s neobvykle subtilním zvukem a jemně odstíněným zpěvem. K nejlepším příkladům Reedovy sólové tvorby patří energické a naléhavé písničky, psané s nadhledem a nepopiratelnou znalostí řemesla a stejným způsobem nahrané. K intuitivní metodě Velvet Underground má takový přístup daleko, ale pokud jde o ironii a mrazivost, pak L. Reed svůj styl nezapře. Suzanne Vega o něm řekla: „Když si na něho vzpomenu, vybaví se mi témbr jeho hlasu. Způsob, jakým zpívá, zní povědomě. Je přítel, který mi něco vypráví“.

Stopáž61 minut
Rok výroby 2012
 T
ŽánrDokument