S Martinem Dejdarem za krásnou přírodou i historickými památkami (2002). Připravil D. Záruba

Pojedeme tentokrát hodně kolem řeky, po proudu, a to bývá obvykle po rovině nebo z kopce. Alespoň blíže poznáme jednu z našich řek, od pradávna obydlenou - a když ne lidmi, tak nižšími tvory, třeba takovými trilobity. V přírodní rezervaci Jezírka je hledal a nalézal Joachim Barrande, francouzský geolog 19. století. Ve Skryjích poprvé přejedeme Berounku, která je levým přítokem Vltavy a je dlouhá 139 kilometrů. Je to řeka vodáků a trampů, klidných zátiší i v létě hlučných rybáren. Jsou tu plavební značky a veřejná tábořiště, a hluboké doubravy na březích. Je to řeka kontrastů, je to řeka ryb…

Ano, jsme v kraji Oty Pavla. V Branově u řeky má předčasně zemřelý spisovatel dokonce svůj památník. Cesta Oty Pavla spojuje ta nejznámější místa jeho povídek, věnovaných Berounce a lidem kolem ní. Právě tady potkal ryby, sem se rád vracel v těžkých obdobích svého života. Tady bydlel převozník strejda Prošek, Pavlův učitel, co věděl všechno o rybách. Slavná hospoda "U rozvědčíka", v níž čepoval pivo a limonádu Jarka Franěk se svou ženou s havraními vlasy. A v těchto lesích vlčák Holan honil srnce, aby Pavlovi bráškové přežili v koncentráku… Pak vás přivítá nejprve městečko Křivoklát a potom i hrad, o kterém se poprvé píše asi v roce 1240. V romantickém 19. století byl gotický hrad citlivě restaurován.

Naše cesta Křivoklátskem končí v Lánech. Od roku 1918 byl zámek letním sídlem T. G. Masaryka, o tři roky později zámek převzal stát. Škoda, že není veřejnosti přístupný, zato zámecká zahrada ano, a v Lánech se dá zajít do obrazové galerie bratří Karla a Petra Kellnerů, do pamětní síně T. G. Masaryka anebo do muzea starých automobilů.

Profil trasy
Stopáž14 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3
ŽánrDokument