Borgiové III

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Syn na špinavou práci

Kdo: Cesare Borgia
Kdy žil: 1475–1507
Postavení: kardinál a od 1498 vrchní velitel papežského vojska
Zvláštnost: bezskrupulózní vojevůdce plánoval vraždy, měl slabost pro sestru Lucrezii

Cesare se narodil jako nejstarší ze čtyř dětí, které Rodrigo Borgia zplodil s Vanezzou de Cattanei. Otec pro něj chystá kněžskou kariéru, a tak se chlapci už předem dostává slušného vzdělání. V roce 1492, když se Rodrigo stává papežem, povyšuje Cesara na kardinála. Mladíkovi je teprve 17 let!

Znetvořený pohlavní chorobou

Podobně jako jeho mladší bratr Juan je Cesare (některé prameny však jako mladšího z obou bratrů uvádí právě jeho) nadprůměrně vysoký, má atletickou postavu, snědou pleť a tmavé vlasy s naryšavělým odstínem. Pro ženy musí být mimořádně přitažlivý, přestože dodnes není příliš známé, jestli se i v tomto oboru „potatil“. Historické prameny mlčí i o případném počtu levobočků. O tom, že mu ženy rozhodně nebyly cizí, ale máme jiné důkazy – jeho tvář v pozdějším věku znetvořily skvrny a jizvy po příjici, tedy syfilis. Proto začíná nosit tmavou roušku, aby okolí ušetřil nepěkného pohledu. „Má velké a vynikající nadání a ušlechtilou povahu. Chová se jako syn velkého knížete. Při své velké skromnosti dělá mnohem lepší a znamenitější dojem než jeho bratr Juan,“ popisuje Cesara v roce 1493 ferrarský vyslanec v Římě.

Nic není zadarmo

Je mu 23 let, když otce a své okolí šokuje přáním vystoupit ze služeb církve a dát se na vojenskou dráhu. Zasedání kardinálů jeho krok přitom schválí téměř jednohlasně. Proti je jen zástupce Španělska, který se obává Cesarova zamýšleného spojenectví s francouzským králem Ludvíkem XII. (1462–1515), kterého si na rozdíl od jeho předchůdce Karla VIII. papež naklonil. Čím? Ludvík potřeboval svolení k rozvodu (dispens), aby se mohl znovu a výhodněji oženit, a to není zadarmo. Francouzský král musí přihodit další výhody. Těží z nich hlavně Cesare.

Žení se se sestrou navarrského krále Charlottou d´Albret, stává se vévodou z Valence a získává další tituly a panství. S králem Francie ho váže i vojenské spojenectví, když společně a posíleni ještě o síly z Benátek a Florencie obléhají Milán. Další mocenské šachy se odehrávají kolem Neapolského království a na severu ve Ferraře, kterou chce papež získat pod synův vliv. Cesare si podrobí Imolu a Forli.

Nepřítel plave v Tibeře

Aby získal finanční prostředky na další tažení do vévodství Romagna, jmenuje papež devět nových kardinálů. A rudý klobouk není vůbec zadarmo, takže Cesarova výprava může začít. Města Pesaro a Rimini se mu vzdávají bez boje. Kdo mu ale vzdoruje, je další místní panovník Astorre Manfredi a jeho mladší bratr. Oba zakrátko skončí uvěznění v Andělském hradu v Římě a o rok později jsou na břeh Tibery vylovena jejich mrtvá těla. Obě nesou na krku stopy po škrcení. Nejsou zdaleka prvními ani posledními zavražděnými na Cesarově seznamu. Z jeho rozkazu umírá v roce 1501 rukou vraha Alfons Aragonský, manžel Cesarovy sestry Lucrezie, pro kterou má vojevůdce slabost. Další na řadě je o rok později vrchní velitel Benátek Giulio Cesare di Varano a na Cesarův vrub se přičítá i vražda nejmilejšího papežova syna Juana, vévody gandijského. Motiv rozhodně měl – závist. Cesare staršímu bratrovi záviděl postavení zbožňovaného syna i to, že ho Juan vytlačil z pozice nejdůležitějšího papežova rádce.

Umírá jako voják

Na Cesara Borgiu čeká po otcově skonu jen zavržení. Vlastní smrt pak vítá jako správný voják. Podlehne přesile 20 mužů, když se v roce 1507 pustí do osamoceného pronásledování nepřítele u navarrského města Viana (na severu dnešního Španělska). Jakmile smutná zpráva dorazí do Ferrary, Cesarově milované sestře Lucrezii ji nikdo nechce sdělit. Je totiž právě opět těhotná…

text: Jarmila Mevald Vodičková, převzato z časopisu: HISTORY REVUE 3/2009, rf-hobby.cz

Originální název: The Borgias III / The Prince – Stopáž: 53 minut – Rok výroby: 2013 – ST  HD  *
Žánr: Seriál
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Jeremy Irons
Jeremy Irons

herec

* 19. 9. 1948

Související pořady