Žili v klidu a míru, než se nad jejich planetou objevila vesmírná loď. Americký animovaný film (2007). Režie Aristomenis Tsirbas

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Klid a harmonie obyvatel jedné z planet širého vesmíru náhle vezmou za své, když se na oběžné drze objeví gigantický objekt. Co někteří považují za naplnění dávného proroctví, se ukáže být vesmírnou lodí nazvanou Archa, na jejíž palubě přežívají zbytky lidstva, které po zničení Země válkami a znečištěním bloudí vesmírem a hledají nový domov. Navzdory neblahému osudu Země se ale jistí představitelé lidí nehodlají ani v kontaktu s mimozemšťany poučit ze svého osudu. Nevybíravá kolonizační taktika lidí si vyžádá první oběti, ale dá vyvstat také novým hrdinům. Během útoku stíhaček se vynalézavé a svéhlavé mimozemšťance Male podaří jednu z nich zneškodnit, ale současně z ní zachrání pilota Jima Stantona. Ten díky Male prohlédne a rozhodne se ji pomoci zachránit jejího otce, který byl během průzkumného náletu unesen na Archu.

Bitva o planetu Terra svým ekologickým poselstvím, bojem mimozemšťanů s lidmi i motivem spolupráce hrdinů z obou stran konfliktu za dosažení společného cíle nápadně připomíná fenomenální hit Avatar. Nicméně snímek byl do kin uveden již dva roky před dokončením fenoménu Jamese Camerona, a navíc vznikal na motivy krátkého filmu Terra, který režisér Aristomenis Tsirbas natočil již v roce 2003. Bitva o planetu Terra výrazně problematizuje téma boje a války, které se v řadě produkcí určených dětským či dospívajícím divákům zpravidla odbývá černobílým zpracováním. V tomto případě ale vyprávění nechává hrdiny přehodnocovat nejen své motivace a strany, za které bojují, ale i samotný smysl válčení.

Originální názevBattle for Terra
Stopáž76 minut
Rok výroby 2007
 ST