O umění zachytit vyhrocenou situaci obrazem. Co ale vede člověka k tomu, že s kamerou přináší svědectví z míst, kde mu samotnému jde o život? Dokumentární film z cyklu Česká fotka. Režie J. Zykmund

Páteří filmu je paintballová hra na tematickém letním táboře, kde děti tráví čas v stylizovaném militaristickém prostředí. Toho se účastní váleční fotografové, kteří bitvu fotograficky dokumentují. V jejím průběhu reflektují specifika práce v místech, kde jde o život nejen přímým účastníkům konfliktu, ale samozřejmě i jeho reportérům. Příběhy Antonína Kratochvíla, Michala Novotného a Jana Šibíka pak doplňují postřehy Terezie Hurychové, zdravotní sestry, která řadu konfliktů absolvovala také, ovšem v odlišné realitě – v rámci misí Lékařů bez hranic.

Film se tak kromě aspektů válečné fotografie dotýká i obecných problémů s násilnými konflikty spjatých. Snaží se postihnout určitou neschopnost člověka překročit svůj stín, zaznamenává nemožnost se domluvit, jako projev věčné nedospělosti lidstva. I proto je většina dokumentu natáčena na dětském „vojenském“ táboře.

Dokument otevírá i polemiku o morálních hranicích válečné fotografie – nemá-li fotograf ve vypjatých situacích odložit svoji profesi a spíše nabídnout fyzickou pomoc lidem, které zaznamenává.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrDokument